RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ?

RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ?

RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ?
00 0000 - 00:00

Yaklaşan Ramazan öncesi tavsiyelerde bulunan uzmanlar sıcakla beraber beslenmenin büyük önem taşıdığını belirtiyor.
Op. Dr. Ahmet İnan riskli hastaların doktorlarının tavsiyesi doğrultusunda oruç tutmayabileceklerini söyleyerek önerilerde bulundu.
Dr. İnan şu tavsiyelerde bulundu :
“Mübarek Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiği için halkımızın dikkat etmesi gereken hususlar var. Özellikle hamile kadınların her hangi bir şekilde rahatsızlığı olanların mutlaka bir doktora danışarak oruç tutmamalarını öneriyoruz. Yine kalp hastalarının, uzun süre susuz kalmamaları gereken ve ilaç almaları gereken kalp hastaları, kanser hastaları, şeker hastaları, böbrek hastalarının oruç tutmamaları gerekiyor. Dinimizin uygun gördüğü ölçüde bunların fidyelerini verebilirler. Yaz orucu olduğu için günler uzun ve şehrimiz sıcaktır. Susuzluk ciddi bir sorun oluyor. Hamilelerin, kalp ve böbrek yermezliği olanları, şeker hastalarının, kanser hastalarının doktorlarına danışarak oruç tutmamalarını tavsiye ediyoruz. Gündüz saatlerinde özellikle 10:00-15:00 arası mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamalarını eğer yapabilirlerse sıvı kaybetmemeleri için öğle saatlerini dinlenerek, bir veya bir buçuk saat uyumalarını tavsiye ediyorum.
İftara dikkat Aşırı derecede soğuk su ve meyan şerbeti veya ayran içmemelerini tavsiye ediyorum. Oruç açarken bir bardak su veya az yağlı çorba içmelerini tavsiye ediyorum. Ana yemeği teravih namazını kıldıktan sonra yemelerini istiyorum. Özellikle aşırı yağlı kızartmalı yiyeceklerden ve hamur işi yiyeceklerden kaçınmalarını tavsiye ediyorum. Organizma üç öğüne ayarlanmıştır bu nedenle iftarda çok az çorba şeklinde mideyi boş bırakmama tarzıyla iftar yapılmasını, bilahare bir buçuk saat sonra ana yemeği yemelerini, sahurda da tuzlu yağlı veya kızartmalı yemeklerden kaçınmalarını tavsiye ediyorum.”  (UrfaHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum