RAMAZAN AYI ÖNCESİ SPEKÜLATÖRLER

RAMAZAN AYI ÖNCESİ SPEKÜLATÖRLER

RAMAZAN AYI ÖNCESİ SPEKÜLATÖRLER
00 0000 - 00:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesinde gıda fiyatlarında artış olmadığını  belirterek, "Ramazan ayı öncesispekülatörlerin oyununu bozduk" dedi.
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık  iki yıldır ürün ve gıdalardaki fiyat değişimleri ve spekülatif hareketler  konusunda kamuoyunu doğru bilgilendirmek üzere çalışma yaptıklarına dikkat  çekerek, şöyle dedi:  "Kutsal Ramazan ayı öncesinde halkımızın mağdur edilmemesi, bu mübarek ayda  sağduyulu davranılması, spekülatörlere fırsat verilmemesi ve gereken
tedbirlerin alınması yönünde Birliğimiz tarafından yapılan uyarılar etkisini  göstermiş, çeşitli kesimlerden konu ile ilgili açıklamalar ardı ardına  gelmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisi, kendilerince belirlenen satış fiyatlarından satmak  şartıyla marketlere ürün verdiklerini ve Ofis olarak gıdada spekülatif fiyat  artışlarına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini açıklamışlardır. Ayrıca,  Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın da ortak hareket  edeceği, Gümrük Müsteşarlığı'nın Ramazan ayı öncesinde ithal edilen ürünlere  ilişkin kontrollerini artıracaklarına ilişkin açıklamalar basında yer  almıştır. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı da Ramazan'da zam yapanları  açıklayacaklarını ilan etmiştir."

-BAZI ÜRÜNLERDEKİ FİYAT DEĞİŞİMLERİ-

Bayraktar, bazı ürünlerin son 15 gün içerisinde fiyatlardaki değişimi de şu  şekilde açıkladı: "Market fiyatlarında nohut, kırmızı mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, fındık ve yumurtada fiyat değişimi görülmezken, havuçta yüzde 2,2, şeftalide yüzde 4,2, domateste yüzde 6, patlıcanda yüzde 7,7, sivri biberde yüzde 8,7, yeşil fasulyede yüzde 10,3, patateste yüzde 17,8, kavunda yüzde 17,9, karpuzda yüzde 19,2 fiyat düşüşleri görülmüştür. Buna karşılık; limonda yüzde 9,3, salatalıkta yüzde 8,8, elmada yüzde 4,2, kuru fasulyede yüzde 1,6, dana etinde yüzde 1,6, tavuk etinde yüzde 1,3, yeşil mercimekte yüzde 0,8, kuzu etinde yüzde 0,6, sütte yüzde 0,4 fiyat artışları olmuştur."

-BEYAZ VE KIRMIZI ET FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak dikkat çektikleri tavuk eti ve kuzu eti fiyatlarında sırasıyla yüzde 1,3 ve yüzde 0,6 oranında çok küçük bir artışın olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: "Yaklaşık son 2 yıldır tarımsal ürünlerde üretici fiyatları sabit kalırken, gıda fiyatları yüzde yüzde 10'un üzerinde bir artış göstermiştir. Gıdada yaşanan bu fiyat artışlarının sorumlusu çiftçimiz değildir. Fiyatlardaki gelişmeleri genel olarak incelediğimizde, market raflarında 9 üründe fiyat artışı görülürken, 8 ürünün fiyatı değişmemiş, 9 üründe ise fiyat düşüşü görülmüştür." (ANKA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum