ÖSS TERCİH FORMALARINI TESLİM SÜRESİ

ÖSS TERCİH FORMALARINI TESLİM SÜRESİ

ÖSS TERCİH FORMALARINI TESLİM SÜRESİ
00 0000 - 00:00

ÖSS tercih  formlarının teslim süresi, yarın mesai bitim saati itibarıyla sona erecek. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM),  yerleştirme sonuçlarını bu  ayın ortalalarında açıklaması bekleniyor.
Yarına kadar tercih işlemlerini belirleyen adaylar, formları internetten veya  başvuru merkezleri aracılığıyla ÖSYM'ye gönderecekler. Üniversite adayları, başvuru merkezleri ve internet dışında posta, faks, elektronik posta gibi  yollarla tercih bildiriminde bulunamıyor.

-BAŞVURU MERKEZİ ARACILIĞIYLA YAPILAN BAŞVURULAR-

Tercihlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak adayların, randevu alması  ve bizzat gitmesi gerekiyor. Başvuru Merkezi aracılığıyla tercih yapacak  adayların tercihleri, merkezdeki görevli tarafından sisteme girilecek ve  ÖSYM'ye gönderilecek. Aday, işlem tamamlandıktan sonra görevliden tercih  formunun bir örneğini vermesini isteyecek. Aday, tercih hizmet ücreti olarak 3  TL ödemesi de gerekiyor. 

-24 TERCİH-

Adaylar, 24 yükseköğretim programını tercih edebiliyor. Y-ÖSS puanlarına göre  tercih yaparken adayların, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının, kendi  alanına uygun bir programı tercih ettiğinde 0.8, kendi alanı dışındaki bir  programı tercih ettiğinde 0.3 katsayısı ile çarpılacağını göz önünde  bulundurmaları gerekiyor. Adayın, 24 tercih hakkının tamamını kullanması  gerekmiyor. Adaylar sadece 1 tercih yapabilecekleri gibi, 24 tercih de  bulunabiliyor.

-KİM NEREYE BAŞVURACAK?-

2009-ÖSS'de 165 ve üstünde puan alan adaylar, tercihlerini 2009-Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki Tablo-4, Tablo-3A ve Tablo-3B'den,  145-164.999 arasında puan alan adaylar ise sadece Tablo-3A ve Tablo-3B'den ve  Tablo-4'teki Açıköğretim Fakültesi programlarından (İngilizce Öğretmenliği  hariç) tercih yapabiliyor. ÖSS puanına göre ön lisans programı tercih edecek adayların Tablo-3A'dan tercih  yaparken, önceliğin sınavsız geçiş için başvuran adaylara önceliğin
verildiğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. (ANKA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum