Önen ,ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i ağırladı.

Önen ,ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i ağırladı.

Önen ,ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i ağırladı.
00 0000 - 00:00

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti Dış İlişkiler Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen; ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i ağırladı.

     Irak gezisinden sonra ülkemizi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen ile kahvaltıda bir araya geldi.

     Meclisteki kahvaltıya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da katıldı.

     Biden ve beraberindeki heyeti taşıyan “Air Force Two” uçağı, saat 23.30’da Esenboğa Havaalanına indi. Biden’ı alanda Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş ile diğer yetkililer karşıladı.

     Joe Biden, Ankara’daki temaslarına TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Abdülkadir Emin Önen ile Mecliste yapacağı kahvaltı ile başladı.

     Biden’ın ziyareti sırasında yapılan görüşmelerde Türkiye ile ABD’nin terör örgütü PKK ile mücadele konusundaki işbirliği, “Arap baharı”yla ilgili gelişmeler ve bu çerçevede Suriye’yle ilgili son durum, Kıbrıs sorunu ve devam eden müzakereler, Türkiye-ABD ikili ilişkileri başta olmak üzere çok geniş bir yelpazedeki konular ele alındı. Kısaca; Türkiye’nin dış siyaseti ve Türkiye’nin sınır komşularıyla arasındaki ilişkiler konuşuldu.

     Daha sonra Anıtkabir’i ziyaret eden Biden’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından öğle saatlerinde Ankara’dan İstanbul’a geçti.

     Türkiye ziyareti çerçevesinde Biden, İstanbul’da, “Küresel Girişimcilik Zirvesi”ne katıldı. ABD Başkan Yardımcısının İstanbul’da Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya gelmesi planlanıyor.

     Biden, Türkiye’nin ardından temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’a geçecek ve 5 Aralık’ta ABD’ye dönecek.

     Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tony Blinken, ziyaret hakkında yaptığı bilgilendirmede, ABD Başkan Yardımcısının Türkiye’de ilk olarak terör örgütü PKK ile mücadelede ABD’nin Türkiye’ye sağladığı yardımı konuşacağını belirtmişti.

     Blinken, Heybeliada Ruhban Okulu’nun tekrar açılması, Afganistan, Türkiye-İsrail ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geleceğini söylemişti.

 

Joe Biden Kimdir?

     ABD Başkanı Barack Obama’nın  yardımcısı Joe Biden, uzun yıllar Türkiye karşıtlığı ile ön plana çıkmış bir isim. ABD Senatosu’ndaki yıllarında Türkiye karşıtı tasarıların ya mimarı ya da ortağı olan Biden’ın, o yıllarda 1915 olayları, Kıbrıs, Irak gibi konularda Türkiye ile aynı yönde düşünmediği biliniyor.

     1942 doğumlu Biden, ABD Senatosu’nda geçirdiği uzun yılların ardından 2008’deki ABD başkanlık seçimlerinde Demokratlardan başkanlığa adaylığını koydu ancak 3 Ocak 2008’de yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi. 23 Ağustos 2008’de Demokratların başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008’de yapılan başkanlık seçimlerini Demokratlar kazandı. Joe Biden 20 Ocak 2009’da devlet başkanlığına seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

     Başkan yardımcılığından önce ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak görev yapan, 35 yıllık senatör Biden’ın ismi, ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından ülkenin etnik ve dini temele dayalı olarak üçe bölünmesini, her bir bölümün gevşek bir federasyonla Bağdat’taki merkezi yönetime bağlanmasını savunan rapor ile de ön plana çıkmıştı.

     Türk kamuoyunda eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e 1999 yılının Eylül ayı sonundaki ABD ziyareti sırasında Senato’da yaptığı çıkışlar ile de tanınan Biden, İsrail’e verdiği açık destekle de biliniyor.

     Türkiye ile ilişkili konuların yanı sıra Senato yılları döneminde çok sayıda önemli karar ve tasarıda rolü bulunan Biden, ABD’nin Bosna savaşına katılımı ve Bosnalı Müslümanların kendilerini korumak için silahlandırılmaları konularında ön ayak oldu.

     Biden’ın çok bilinmeyen bir başka özelliği ise ABD Senatosu’nun en fakir üyelerinden biri olması. Ek bir geliri bulunmayan Biden, ABD’de Senato’nun ikinci en fakir üyesi olarak tanınıyor. Biden, ilk eşini ve bir yaşındaki kızını ise 1972 yılında bir trafik kazasında kaybetti.

     Güçlü ve konuşkan bir hatip olarak da bilinen Başkan Yardımcısı Biden, siyasi analist Mark Halperin’in yorumuyla, ’’saçma ve saldırgan şeyleri söylemeye eğilimli’’, siyaset yazarı Howard Fineman’a göre ise kuramsal, teorik bir düşünce yapısında olmayan Biden, sokaklardan gelen, işçilerle, satış elemanları ile haşır neşir olmuş bir politikacı.(Haber Müslüm Abacı)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum