ÖLÜMÜNE BALIK TUTKUSU

ÖLÜMÜNE BALIK TUTKUSU

ÖLÜMÜNE BALIK TUTKUSU
00 0000 - 00:00

Harran ovasına su taşıyan kanal kenarını mesken tutan acemi balıkçılardan bir çoğu dengesini kaybederek kanala düşerken kanal kenarında korkuluk olmaması ölüme davetiye çıkarıyor. Büyüklere özenen çocuklar kiloları kadar balıkları sudan çıkaramayınca kendileri suya düşüyor. Balık tutmak için ayaklarını kanala sarkıtanlar bazen oltaya takılan balığın gücüyle suya düşüyor. Sudan en az 5 kiloluk balığı çıkartmak için dengesini kaybedenler ve sepet ağla balık tutmaya çalışanlar ise balıkların çırpınışı ile suya düşenler bir daha geri çıkamıyor. 30 metre genişliği ve 10 metre derinliği olan kanallara düşenler suyun soğuk oluşu, şiddetli akıntı ve tutunacak bir yer bulamadığı için can veriyor. Sudan cesetlerin çıkarılmasına aldırış etmeyen balıkçılar sudan çıkardıkları balıkları bazen satıyor bazen eve götürüyor.

Bu yıl içinde 46 kişinin can aldığı sulama kanallarının tehlikesine başta yetkililer olmak üzere ailelerde kayıtsız kalıyor. Fırat'ın Harran'a kavuştuğu 1995 yılından bugüne binlerce can alan kanallar çevresine etkin bir tedbir alınmıyor. Kanalların bakımı için kanal kenarına yapılan yolları kullanan vatandaşlar da araçlarıyla suya düşüyor.   2007 yılında içinde 9 kişi bulunan otomobil Harran yakınlarında lastiği patlayınca kanala düşmüş, Otomobilde bulunanlardan hiç kimse kurtarılamadı.

Kanalların aldığı binlerce cana rağmen başta Adana olmak üzere Şanlıurfa ve ilçelerinde kalıcı bir çözüm bulunamamış. Başta Kanalların ne kadar tehlikeli olduğu anlatılmıyor. Kanallar suyun tehlikesini anlatmaya yetmiyor. Kanalların beton oluşu, su ile birlikte zeminin kayganlaşması, akıntının şiddetli olması, çok soğuk oluşu suya giren birinin 5 dakika bile kalamadığını anlatılması gerekiyor. Su altı uzmanlarının bile 10 dakikadan fazla duramadığı ve suya girerken halat kullanmaları kanalların tehlikesini gözler önüne seriyor. Sırrın mevkiinden Karaköprü çıkışına kadar olan bölümde bulunan kanalları başta olmak üzere İlçelerde ve köylerde yerleşim yerlerine yakın bölgelerdeki kanal kenarlarına korkuluk yapılması balık tutmak için bölgeler yapılması ve balıkların o bölgelerde tutulması teşvik edilmeli. Yüzmek isteyenler içinde başta özel sektör olmak üzere kanal kenarına fıratın suyu ile halka açık yüzme havuzları açılmalı. (UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum