ÖLMEDEN ÖNLEM ALSAYDINIZ

ÖLMEDEN ÖNLEM ALSAYDINIZ

ÖLMEDEN ÖNLEM ALSAYDINIZ
00 0000 - 00:00

2008 yılında da yaşlıların kuyrukta beklemeleri kamuoyuna yansımıştı. Sorumlu Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç'ın herhangi bir önlem almaması dikkat çekmişti. Şanlıurfa Vailisi Nuri Okutan'ın izinde olması nedeni ile yerine Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç vekalet ediyor. Kuyrukta bir vatandaş hayatını kaybetmesi üzerine Valilikten.yapılan açıklamada; Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları Ramazan ayı münasebetiyle yoğun bir şekilde devam etmektedir. 11.08.2009 günü Ramazan yardımlarının verildiği Banka Şubesi önünde, vakıf yardımını almak için gelen 1938, BOZOVA doğumlu Mehmet YILDIZ isimli vatandaşımız, 07:50 sıralarında fenalaşarak yere yığılmıştır. Emniyet ve sağlık ekiplerinin hızlı müdahalesine rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir.
Valiliğimizce kamuoyunu bazı konularda bilgilendirmek gereği hâsıl olmuştur:
Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları sene içerisinde değişik adlar altında devam ederken, Ramazan ayında ise gıda yardımı adı altında yapılmaktadır.
Gıda yardımları ulusal ve belki de uluslar arası basına yansıması muhtemel olumsuz görüntülerin oluşmaması, herkesin kendi ihtiyacına göre alışverişini yapabilmesi ve uzun sürecek ihale süreci nedeni ile ayni değil nakdi olarak yapılmaktadır.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hesapları vakfın ilk kurulduğu günden bu yana tek bankadan takip edilmiştir. Bu yıla kadar da önemli bir olumsuzluk görülmemiştir. Ancak bu yıl vakfımızdan talep edilen yardım miktarının artması ve yardımların yoğunlaştığı Ramazan ayının yılın en sıcak günlerine denk gelmesi nedeni ile bazı sorunlarla karşılaşılmıştır.
Geçtiğimiz sene yaklaşık 8000 haneye yapılan gıda yardımı bu sene 12000 haneye ulaşmıştır. Bu sayı günlük ortalama 450-500 vatandaşın bankaya yönlenmesine neden olmuştur. Kendileri için ayrılan yardımı almak için sabahın erken saatlerinde banka önünde sıraya geçen vatandaşlarımız, Ağustos ayının sıcağı ile maalesef sıkıntılı saatler yaşamaktadırlar. Alınan tedbirler yoğunluk nedeni ile yetersiz kalmıştır.
Valiliğimizce ilgili bankaya 07.08.2009 tarihinde gerekli önlemlerin alınması için yazı yazılmıştır. Banka tarafından gerekli çalışmaların yapıldığı ve uygulamaya geçileceği aşamada maalesef bu üzücü olay yaşanmıştır. Valiliğimizce duruma acil olarak el konulmuş ve bir seri önlemler alınmıştır:
Bu zamana kadar tek banka eli ile yürütülen hizmetler, Ramazan ayı boyunca Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubeleri de kullanılarak üç banka tarafından yürütülecektir. 
Vakıflar Bankası diğer illerde bulunan şubelerinden görevlendirdiği iki görevli ile gişe sayısını artırmış, ayrıca güvenlik görevlisi sayısını da artırarak yığılmanın önüne geçmeye ve belli bir düzen içinde yardımın sahiplerine ulaşmasını sağlamaya çalışmaktadır.
Banka yine mevcut fiziki şartlarının iyileştirilmesi için bazı tedbirler alacaktır. Yukarıda sayılan tedbirler bugün (13.08.2009) tarihi itibari ile hayata geçirilmiştir.
Şanlıurfa Valiliği olarak özellikle dezavantajlı kesimlerin yaşam standartlarının artırılması konusunda gayret içerisindeyiz. Yaşanan olumsuzluklardan sorumluluğumuz bilincinde olarak büyük üzüntü duymakta, gerekli önlemlerin alınması konusunda daha yoğun mesai sarf etmekteyiz.

Kurumların, kamuoyunun, basının ve vatandaşların duyarlılıkları ve destekleri ile ancak belli bir aşamaya gelebiliriz. Denildi.(UrfaHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum