OKUMA SEFERBERLİĞİNİN STARTI VERİLDİ

OKUMA SEFERBERLİĞİNİN STARTI VERİLDİ

OKUMA SEFERBERLİĞİNİN STARTI VERİLDİ
00 0000 - 00:00

“7 çok geç, 15 çok erken, Eğitim Cinsiyeti olmaz, Düşünecek kadar büyüksük yediyi bekleme” gibi sloganlarla yola çıkılan kampanyanın startı Osman Ertörer İlköğretim Okulu’nda yapılan törenle gerçekleştirildi.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın girişimleri ile başlatılan kampanyaya, Vali Okutan’ın yanı sıra eşi Demet Okutan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Müfit Yetkin ve Çağla Aktemur Özyavuz, DTP Milletvekili İbrahim Binici, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, UNICEF Türkiye Temsilcisi Resa Hossaini, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı ile Vali Yardımcıları Ferhat Burakgazi, Mehmet Özel ve İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin ile kaymakamlar, adli ve askeri erkân katıldı.
İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşunun ardından Halk oyunları ve tiyatro gösterisi ile devam eden tören renkli görüntülere sahne oldu.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan “Kız Çocuklarının Okullaşması ve Okul Öncesi Eğitimin Yaygınlaştırılması kampanyası”nı Şanlıurfa'nın makus talihini değiştirecek kampanya olarak tanımladı.
Görev yaptığı tüm illerde birinci önceliğinin eğitim olduğunu söyleyen Vali Okutan, tüm ailelerden özellikle kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda çaba göstermesini istedi.
Şanlıurfa'da eğitimin alt yapısını geliştirmeye yönelik çabalarının süreceğine değinen Nuri Okutan, “Eğer yoksulluktan ötürü bir çocuk okula gitmiyorsa vebali banadır. Ailelere sesleniyorum. Çocuklarınızı okula gönderin. Eğer ekonomik nedenlerle okula gidemeyen çocuklar varsa bütün masraflarını karşılamaya hazırım. Eğer bu kentin ekonomisinin, sanayisinin, tarımının kalkınmasını istiyorsanız çocuklarınızı okutun” dedi. 
Şanlıurfa Valiliğince hazırlanan “Kız Çocuklarının Okullaşması ve Okul Öncesi Eğitimin Yaygınlaştırılması'' kampanyası kapsamında Osman Ertörer İlköğretim Okulunda düzenlenen törende Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı da bir konuşma yaptı.
Türkiye'de 2003 yılında okul öncesi eğitimde 16 bin kadrolu öğretmen ve 6 bin civarında usta öğreticinin görev yaptığını ifade eden İnanlı, şu anda öğretmen sayısının 28 bin, usta öğretici sayısının da 17 bine yükseldiğini kaydetti.
Bu alanda halen 21 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğuna işaret eden İnanlı, “2003 yılında 320 bin olan okul öncesi çağdaki öğrenci sayısı 804 bin'e yükseldi. Buna karşılık 418 olan müstakil ana okulu sayısı da bin 165 oldu. Okul öncesi eğitimi 0-6 yaş arasındaki çocukların zeka gelişiminin yüzde 80'inin gerçekleştiği bir dönem. Dolayısıyla bu dönem çok önemli. Amacımız 2013 yılına kadar okul öncesi çağdaki çocuklarının tamamına yakınını eğitime kazandırmak” şeklinde konuştu.
UNICEF Türkiye Temsilcisi Resa Hossaini ise Türkiye'nin son 10 yılda eğitim alanında büyük bir atılım yaptığına değindi.
Konuşmasında eğitimin önemini vurgulayan Hossaini, Şanlıurfa'ya geçen ay atanan Vali Nuri Okutan'ın eğitim alanındaki eksiklerin giderilmesi konusunda büyük çaba göstereceğinden emin olduğunu kaydetti.  
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Müfit Yetkin, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin de törende eğitim alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum