Okul isimleri davalık

Okul isimleri davalık

Okul isimleri davalık
00 0000 - 00:00

Milli Eğitim ile Maliye Bakanlığı anlaşarak, Milli Piyango ismini taşıyan 40 okul ve yurt isminin değiştirilmesi kararı aldı. Okullara, Vanda hayatını kaybeden öğretmenlerin isimleri verilecek.

Bugün gazetesinin 48 okulun adının değişmesi için dava başlığıyla gündeme getirdiği kumar ve bağımlılığa özendiren okul isimleriyle ilgili iki bakanlık harekete geçti.

İlk adım Milli Piyango İdaresinden geldi. Milli Piyango İdaresi okulların isimlerinin değiştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına teklifte bulundu. Teklifi olumlu karşılayan Bakanlık, Maliye Bakanlığı ile anlaştı.

YENİ OKULLAR SIRADA

Bugün gazetesinen Nesrullah Sonayın haberine göre, böylece bağımlılık ve şans oyunlarına teşvik eden isimler değiştirilerek yerine Vanda hayatını kaybeden öğretmenlerin isimleri verilecek.

Milli Piyango İdaresi tarafından yaptırılan 40 okul bulunurken 16 okulun da inşası devam ediyor. İlk etapta şehit öğretmenlerin toprağa verildiği ilde bulunan ve Milli Piyango ismi taşıyan okulların isimleri değişecek. Ölen öğretmen sayısı 75 olduğu için arda kalan öğretmenlerin isimleri yine yeni yapılacak okullara verilecek. Değişiklik 24 Kasımdan başlayarak kısa sürede uygulanacak.

İSİMLER DAVALIKTI
Türkiye Yeşilay Cemiyeti bağımlılık ve şans oyunlarına teşvik eden 48 okul ve yurt isminin değiştirilmesi için 9 pilot bölgede dava açmıştı. Cemiyet, söz konusu isimlerin hem Milli Eğitim Temel Kanununa hem Anayasanın 58.maddesine aykırı olduğunu gerekçe göstererek isimlerin değiştirilmesini istemişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum