Öğretmenlerin Urfa\'da kalması teşvik edilmeli | VİDEO HABER

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun Şanlıurfa Güncel’e eğitim sorunlarını açıkladı.

Öğretmenlerin Urfa\'da kalması teşvik edilmeli | VİDEO HABER

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun Şanlıurfa Güncel’e eğitim sorunlarını açıkladı.

Öğretmenlerin Urfa\'da kalması teşvik edilmeli | VİDEO HABER
27 Mayıs 2015 - 12:46

Şanlıurfa Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun Eğitim Bir-Sen’in büyük bir sendika olduğunu, üyelerinin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini açıkladı. 9 bin 500 üyenin olduğu Şanlıurfa Eğitim Bir-Sen  Şube Başkanı İbrahim Coşkun öğretmenlerin mali durumlarının düzelmesi gerektiğini bunun eğitimin daha sağlıklı yapılması noktasında mecburi olduğunu dile getirdi.

 “Ben İbrahim Coşkun, bende öğretmenim. 2003 yılından bu yana sendikacılık yapıyorum. Hali hazırda Eğitim Bir-Sen’in şube başkanlığını, Memur-Sen’in de il başkanlığını yapmaktayım. Biliyorsunuz Urfa’da yaklaşık 21 bin eğitim çalışanı, öğretmen, memur, hizmetli çalışanlarımız var. Bunların yaklaşık 9 bin 500 tanesi üyemizdir. Bu konuda Urfa’da yetkili sendikayız, en fazla üyesi olan sendikayız. Bu konuda da üyelerimize gereken yardımı, hizmeti yapmaya çalışan bir sendikayız. Gayretlerimizin emeğimizin çabamızın bu kadar sayıya ulaşabilmiş bir sendikayız. Bu konuda da hizmette sınır tanımıyoruz. Tüm üyelere, tüm çalışanlara ulaşıp üye yapma ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir.

Gerek Urfa il Milli Eğitim bazında gerek Ankara Bakanlık bazında gerçekten bazen var olan eğitim sorunlarıdır, özlük sorunlarıdır, sosyal haklarla ilgili sorunları çözmeyle ilgili biz Eğitim Bir-Sen olarak bu sorunları çözmeye gayret ediyoruz. Urfa bazında var olan sorun sıkıntıları basın açıklaması, eylemlerle gerek Milli Eğitim Müdürü gerek yetkililerle görüşerek bu sorunlara çözüm arama eğilimindeyiz. Yetkili sendikacılığımızın hizmet sendikacılığımızın gereğini yerine getiriyoruz. Biliyorsunuz toplu sözleşmelerde yetkili sendika masaya oturuyor. Bu üç dönemdir Eğitim Bir-Sen genel merkezimiz tabi masaya oturmaktadır. Özellikle mali haklar ile ilgili iyileştirmeler sosyal haklar ile ilgili iyileştirmeler ya da özlük ile ilgili var olan sorun sıkıntılarımızı dillendirip kamuoyu oluşturarak basın yoluyla hükümet üzerinde etki oluşturarak bunu kamuoyu ile paylaşarak bu sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz hep maaştan, paradan bahsediyoruz. Bizim de böyle şeyleri çok dillendirmeyi çok doğru görmüyoruz. Ama gerçekten öğretmenler, eğitim camiası çalışanları üniversite mezunu insanlarız elimize geçen para yaklaşık maaş olarak 2200 civarı. Dolayısıyla memurlar arasında sınıflamaya tabi tuttuğunuz zaman gerçekten öğretmen en alt seviyede ücret almaktadır. Bu ücretin bir an önce iyileştirilmesi gerekir ki bunun yansımasını çocuklarımıza Milli Eğitime insanlığa hizmet açısından bunu daha olumlu şekle dönüştürmemiz gerekir. Mutlaka sosyal, mali, özlük haklarımızın iyileştirilmesi için bizde bu sendikacılığı yapıyoruz, çaba harcıyoruz. İnşallah buradan sizin aracılığınızla da yetkililere ulaşır bu var olan sorunlarımızın bir an önce çözülmesi gerekir.”

 Şanlıurfa’ya gelen öğretmenlerin herhangi bir ayrıcalığa sahip olmaması nedeniyle ilk fırsatta başka şehirlere nakil olmaları nedeniyle adeta stajyer öğretmenlerin uğrak bir yeri olduğunu söyleyen Coşkun, Şanlıurfa ve doğu illerinde öğretmenleri tutmak için mali bir ayrıcalığın gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak

 

“Biliyorsunuz Urfa’mız özellikle stajyer öğretmen uğrak yeri. İşte geçen yıl itibari ile 6 bin öğretmen ataması yapıldı. Stajyer öğretmenlerin ilk geldiği yer olması hesabı ile bizde sirkülasyon çok. Yani diyelim eş özrü grubu, sağlık özrü grubu ya da 3 yılını dolduran öğretmen arkadaşlar hemen ne yapabiliyor il dışında başka bir yere tayin isteme hakları var. Özellikle biz daha önce söyledik burada sizin aracılığınızla da iletelim mutlaka doğu ve güneydoğu öğretmen açığının fazla öğretmeni tutmanın zor olduğu yerlerde pozitif bir ayrımcılığın mutlaka yapılması gerekiyor. Bunu yetkililerin tümüne duyurduk. Siz burada ki eğitim çalışanlarına öğretmenlere bir miktar mali açıdan parasal açıdan fazladan bir ücret vermez iseniz bunlar bir yılını doldurduktan sonra eş özrü grubu, sağlık özrü grubu ya da 3 yılını tamamlayan öğretmen öyle bir tayin isteme hakkı var istediği yere gidebiliyor. Bizde buradan yetkililere diyoruz ki bu gelen öğretmenlerimizin burada uzun süre kalıcı olabilmeleri için gerçekten Ankara’da ki başkentimizde en güzel yerdeki bir öğretmenin aldığı maaşta aynı Urfa’mızın 110 km’sinde büyükçayır denilen köyümüzdeki öğretmenin de aldığı maaş aynıdır. Dolayısıyla ikisinin ortalamasına baktığınız zaman sosyal alandır gelişmişlik alanıdır ihtiyaçlarını giderebilme imkanlarıdır bunları göz önüne aldığımız zaman burada bir farklılığın olması kaçınılmazıdır. Siz bu zor durumlarda coğrafi açılardan gerekirse sosyal açıdan sor olan yerlerde mutlaka bir ücret artışına gitmeniz gerekir ki bu insanlar en azından 5-10 yıl burada tutabilmemiz gerekiyor. Bunu sosyal açıdan özlük açısından ya da kira yardımı adı altında bir şeyler yapılabilir. Ama mutlaka bunun yapılması gerekir. Tabi bu soruna Urfa’da ki gücümüz yetmiyor valiliği aşan bir şeydir bakanlık düzeyinde olması gereken bir durumdur. Mutlaka bu sorunun halledilmesi gerekir” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum