Microsoft Yahoonun tüm yapısını yakından incelemesine izin veren bir anlaşma imzalandı.

Microsoft Yahoonun tüm yapısını yakından incelemesine izin veren bir anlaşma imzalandı.

Microsoft Yahoonun tüm yapısını yakından incelemesine izin veren bir anlaşma imzalandı.
00 0000 - 00:00

Microsoftun yönetim kurulundan ya bir koltuk alacağı ya da şirketin tamamına sahip olacağı belirtiliyor.

Eylül ayında CEOsu ile yollarını ayıran ve bir hayli zor durumda olduğu bilinen Yahooyu satın almak için Microsoft bir hamle daha gerçekleştiriyor. Yapılan anlaşmayla Microsoftun görevlendirdiği iki finansal kuruluş Yahoonun tüm yapısını inceleyerek yüzde 20′lik hisse alımı ya da şirketin tamamını satın almanın neler getireceğini incelemeye başladı.BTnetin haberine göre; KKR ve TPG Capital şirketlerinin yaptıkları incelemelere göre Microsoftun nihai kararını vereceği belirtildi. All Things Dnin haberinde de Yahoonun da bir başka yatırım şirketi Silver Lake ile anlaşma imzaladığı ve çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

DAHA ÖNCE DE ALMAYA ÇALIŞMIŞTI

Geçtiğimiz ay Microsoftun Yahoo için 57 milyar doları gözden çıkardığı iddia edilmişti. 2008 yılında da Microsoft, Yahoo için 47.5 milyar dolar önermiş, Yahoo teklifi reddetmişti. Bahsi geçen rakamlar son dönemde sıkıntılı günler geçiren Yahoo hisse değerlerinin çok üzerinde bulunuyor.

2009 yılında iki şirket arasında yapılan anlaşmayla 10 süreyle Yahoonun aramalarında Microsoft teknolojilerinin kullanılmasına izin verilmiş, karşılığında da Yahoonun reklam gelirinin yüzde 12′si Microsoftun olmuştu.Microsoft bu satın almayla Yahoonun arama motorundaki gücünün kullanmanın yanı sıra katma değerli servislerinden de faydalanmak istiyor. Daha önce Yahooyu satın alamayan Microsoftun bu kez anlaşmaya daha yakın olduğu görülüyor. Ancak henüz iki şirketten de konuyla ilgili açıklama gelmedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum