MARANGOZ YONGASI BİLİME KAYNAK OLDU

MARANGOZ YONGASI BİLİME KAYNAK OLDU

MARANGOZ YONGASI BİLİME KAYNAK OLDU
00 0000 - 00:00

Sezer Katkay tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ;Marangozların birbiri içine geçen parçaları sıkıştırmak için kullandığı tahta yongaların işlevi, ortopedistlere yeni bir yöntemin kapılarını açtı. Erişkin dönemdeki kalça çıkıklı hastalara, kireçlenme nedeniyle uygulanan kalça protezi ameliyatlarında kullanılmaya başlanan yonga yöntemi, bilimsel alanda da kabul gördü.
Ortopedia Kemik ve Eklem Hastalıkları Hastanesi Kalça Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emre Toğrul’un 2003 yılında geliştirerek uyguladığı yöntem, Journal of Arthroplasty dergisinde yeni bir yöntem olarak yayınlandı. Bilim dünyasında, Amerikan Kalça ve Diz Cerrahları Akademisi’nin (American Academy of Hip And Knee Surgeons) en prestijli yayın organı olarak bilinen dergide yayınlanan makale, kemik yongalar yardımıyla protezlerin kemiğe daha sağlam yerleştirilmesini konu alıyor. Prof. Dr. Emre Toğrul, Prof. Dr. Mahir Gülşen, Y. Doç. Dr. Cenk Özkan ve Y. Doç. Dr. Aydıner Kalacı’nın ortak çalışmasıyla yayına hazırlanan makaledeki yöntemin, günlük hayatta sıklıkla kullanılan yonga ile sıkıştırma yöntemini esas alması, pratik hayatın bilim adamlarına ilham kaynağı olabilmesine mükemmel bir örnek teşkil ediyor.
Makalede; kalça çıkığı nedeniyle kısa kalmış bir bacağın uzatılması, hareketlerinin artması, aksamanın azalması ve kireçlenme ağrısının geçmesi için yapılan protezlerin bozuk anatomi nedeniyle oldukça zor uygulandığına ve yöntemin sağladığı kolaylıklara yer veriliyor. Uyluk kemiğindeki deformasyon sonucu protezin uyluk kısmının yerleştirilmesinde karşılaşılan boyut sorunlarının ve protezin sağlam olarak kemiğe yerleştirilmesindeki eksikliğin giderilmesinde pratik çözüm sağlayan yöntemin, uzun dönemde de iyi sonuçlandığı gösteriliyor.  

Yonga yöntemi sayesinde ameliyatlar daha kısa sürüyor
Erişkin kalça çıkığında protez uygulamalarının, dünyadaki en başarılı örneklerinin Türkiye’deki ortopedistler tarafından gerçekleştirildiğini ve yonga yönteminin ülkemizde bu konuda yapılan bilimsel kongrelerdeki tartışmalar sırasında şekillendiğini ve  geliştiğini belirten Prof. Dr. Toğrul, “Doğumsal kalça çıkıkları, tedavi edilmez veya çok geç tedavi edilirse, erişkin dönemde aksama, ağrı gibi sorunların yanı sıra dengesiz beden yapısı nedeniyle yaşam kalitesinin bozulmasına da sebep olabiliyor. Bu tip hastaların tedavilerinde teknik olarak oldukça zor ve zaman alıcı bir operasyon olan kalça protezi ameliyatı, geliştirdiğimiz yonga yöntemi sayesinde çok daha pratik bir hale geldi. Doğumsal kalça çıkıklı erişkin hastalarda, kalça protezi yerleştirilmesi sırasında karşılaşılan zorlukların aşılmasında pratik bir kolaylık sağlayan yonga yöntemi sayesinde, ameliyatlar daha kısa sürüyor ve kullanılan implant miktarı azaltıldığı için daha düşük maliyetli oluyor. Ayrıca hastanın kendi kemiği kullanılarak hazırlanan yongalar kemikle çok kısa sürede biyolojik uyum sağlıyor” dedi. (UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum