MAKSADI AŞAN ELEŞTİRİLER

MAKSADI AŞAN ELEŞTİRİLER

MAKSADI AŞAN ELEŞTİRİLER
00 0000 - 00:00

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Atçı yaptığı yazılı açıklamada ; Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi bölgedeki tüm riskli doğumların gerçekleştirildiği ve riskli bebeklerin kabul edildiği en büyük merkezdir. Bu merkezde aylık ortalama 1200–1400 doğum gerçekleşmekte ve bunlardan aylık 250–300 bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde takibi yapılmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi bu merkezde de yeni doğanlar arasından doğumsal anomalilere bağlı ölümlerine rastlanılmaktadır.  
Konu ile ilgili haberlerde yer aldığı gibi, bu hastanemizde hastane enfeksiyonuna bağlı bebek ölümü vuku bulmamıştır. Bir haftada 8 bebeğin enfeksiyondan hayatını kaybetmesi de söz konusu değildir. Bu konuda gerçeğe aykırı, halkı yanıltıcı ve halkımızı paniğe sürükleyici iddialar öne sürülmesi, son derece düşündürücü ve üzücüdür. Değerli medyamız bu iddiaları ilgili mercilere doğrulatılmadan haber yapmamalıdır. 
Bu tür mesnetsiz ve bilimsel yaklaşımlardan uzak iddia ve haberler, bir yandan bölgeye çok önemli sağlık hizmeti veren bu merkezlere olan güveni zedelemekte, diğer yandan da üstün gayret ile çalışan sağlık personelini rencide etmektedir.  Basında çıkan bu açıklama, bir taraftan hastanedeki anne adaylarını ve hastanede bebekleri bulunan binlerce aileyi tedirgin ederken; diğer taraftan, bölgenin en büyük ve alanında en başarılı hastanesi olan Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve doğum Hastanesine tedavi için müracaat edecek olan hastaları da olumsuz etkilemiştir.
Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki: Hiçbir vicdan bebek ölümleri karşısında duyarsız kalamaz. Hastanenin ve fedakârca görev yapan çalışanlarının, bebek ölümlerinde suçlu tarafmış gibi gösterilmesi de hiçbir vicdan tarafından kabul edilemez. Elbette fiziki manada yeni bir hastaneye ihtiyaç vardır. Ve bu biran önce gerçekleştirilmelidir.
 ‘Ölüm acısını yaşayan ailelerin yanındayız’
% 140 kapasite ile zor şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarının haksız yere ailelerle karşı karşıya getirilmiştir. Yüksek riskli doğumların yapıldığı hastanelerde bebek ölüm oranlarının dünya ortalaması yüzde 7 ila 10 iken, ‘ölümler artıyor’ yaygarasının yapıldığı hastanede bu oran yüzde 5 ile 6 arasındadır. Yani, ‘anormal derecede bebek ölümlerinin yaşandığı’ iddia edilen hastanedeki bebek ölüm oranları, dünya ortalamasının altındadır. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki mevcut imkânlar ihtiyacı karşılayacak nitelikte değildir. Bebek başına düşen personel sayısı, mevzuatta yer alan standartlar seviyesine çıkarılmalıdır. Her şeye rağmen yapılan eleştirilerden olumlu sonuç çıkarılarak, eksiklikler ivedilikle giderilmelidir.
Sağlık-Sen olarak her zaman yapıcı eleştirilerin yanındayız ancak, maksadı aşan kasıtlı eleştirileri kabul etmiyoruz. Dolayısıyla hem çalışanları zan altında bırakan hem de halkı tedirginliğe sevk eden söz konusu haberleri ibretle izledik. Dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum