LİSELER İÇİN KAYIT BAŞLADI

LİSELER İÇİN KAYIT BAŞLADI

LİSELER İÇİN KAYIT BAŞLADI
00 0000 - 00:00

Genel Lise, Meslek Lisesi, çok Programlı Lise ya da Mesleki ve Teknik Eğitim
Merkezleri'nin 9. sınıflarına  adrese dayalı olarak yapılacak yerleştirme
işlemleri bugün başladı. İşlemler 28 Ağustos 2009 tarihine kadar devam
edecek.

Komuoyunda "Düz Lise" diye de bilinen Genel Lise ile  Meslek Lisesi, Çok Programlı Lise ya da Mesleki ve Teknik eğitim merkezlerinin  9. sınıflarına  adrese dayalı olarak yapılacak yerleştirme işlemleri bugün  başladı. İşlemler, 28 Ağustos 2009 tarihine kadar devam edecek Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, 2008-2009 eğitim öğretim yılında tüm  illerde uygulamaya konan e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda kayıtın  başarılı geçtiğini belirterek. bu yıl da aynı uygulamanın devam edeceği  bildirildi.  Okul müdürlüklerinin kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik bilgilerini,  diploma notlarını ve adres bilgilerini e-okul sisteminden sorgulayabileceği  ifade eden açıklamada, adayın okula kayıt için aranan şartların uygun olması  halinde kayıtlarının yapılacağına dikkat çekildi.

-MESLEK LİSELERİNDE KAYIT-

Açıklamada Meslek Liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet  okul tercihi yapılabileceği bilgisini de verilirken şu bilgiler aktarıldı: İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı/Şube  Müdürü başkanlığında oluşturulan öğrenci yerleştirme komisyonları, okulların
kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını ilgili okul müdürleriyle  koordineli belirleyecek.  Kontenjan belirlenirken sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40'ı aşmayacak  şekilde planlanacak. Aday başvurularının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda, meslek  liselerine yerleştirme işlemleri ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde  tercih önceliği, yine eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik vermek  suretiyle yapılacak. Aday başvurularının fazla olması halinde genel liseye yerleştirme işlemleri,  ilköğretim diploma puanı ve yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilerek  gerçekleştirilecek. Kontenjan fazlası öğrenciler ikametlerine en yakın diğer  genel liselere dengeli biçimde dağıtılacak. Herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler mesleki ve teknik ortaöğretim  kurumlarına yönlendirilerek, gerektiğinde bu okullarda ikili öğretim  yapılacak. Kayıt için hak kazanan öğrencilerin işlemleri gerekli evraklarla  birlikte, ilgili okul müdürlüklerince 7-18 Eylül 2009 tarihleri arasında  yapılacak. (ANKA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum