Kurtlar Vadisinin değil Şanlıurfa'nın Ömer Babası

Havaların soğumasıyla Şanlıurfa'da Kürk giyenler Tarihi çarşılar bölgesindeki Kürkçülerin yolunu tutmaya başladı.

Kurtlar Vadisinin değil Şanlıurfa'nın Ömer Babası

Havaların soğumasıyla Şanlıurfa'da Kürk giyenler Tarihi çarşılar bölgesindeki Kürkçülerin yolunu tutmaya başladı.

Kurtlar Vadisinin değil Şanlıurfa'nın Ömer Babası
01 Aralık 2014 - 22:18

Bazıları kürklerinde tamirat yaptırıyor bazıları ise yeni kürk almanın derdine düşüyor. Geleneksel el sanatları arasında olan kürkçülük mesleği her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da halen Şanlıurfa’da güncelliğini koruyor.  

Bir zamanlar sayıları 200 civarında olan Kürkçü sayısı şimdilerde 6 -7kişi tarafından yürütülüyor. Şanlıurfa’ya gelen bakanlar, başbakanlara bile hediye edilen kürklerden şuana kadar yanlızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hediye edilmemiş. Bunların haricinde Türkiye Cumhuriyetinin bütün cumhurbaşkanı ve başbakanına hediye edilmiş. Atatürk ve İsmet İnönü’ye bile kürk hediye ettiklerini söyleyen kürkçüler, oldukça meşakkatli olan bu el sanatlarının yaşatılması için destek istiyor.    

Kürkçülerin kimi derileri sıyırıyor kimileri kürklerin yününü kırpıyor. Asırlardır bu işi yapanlar  yanık sesleriyle söyledikleri Türkülerle kürk yaparken soğuyan havalarla birlikte yaptıkları kürkleri giyerek kürklerin in ne kadar değerli olduğunu anlatıyor.                

Bunlardan biri de  Kürkçü Osman Kaplan 65 yaşında. Osman Kaplan 50 yıldır kürkçülük yapıyor.     

Hayatının büyük bir kısmı kürkçü dükkanında geçiren Osman usta işyerinde vatandaşların getirdiği eski kürklerin tamiratıyla uğraşıyor yenilerini de yapıyor.   Osman ustanın babası, dedesi, dayısı da kürkçülük mesleğini yapmış.       

MESLEĞİNDE 50 YILI  

Küçük yaşlarda kürkçülük yaptığını kaydeden Osman Kaplan, el sanatlarının en güzel örneklerinden olan kürkçülüğü şöyle anlatıyor.  Babam kürkçüydü, ama babam mesleği erken bıraktı, biz bu mesleği devam ettirdik. 50 yıldır bu mesleği yapıyorum. Kürkçülük eskisi gibi kalmamış valilik kürkçülük mesleği için uğraş veriyor ama sanmıyorum. İnsanlar artık kürkleri fazla giymiyor.   

URFA’DA 200 KÜRKÇÜDEN 7 TANE KALDI   

Osman Kaplan geçmişte Urfa’da kürkçülüğün yaygın olduğunu ve 200 ustadan 7 tanesinin kaldığını belirterek,” kürkçülüğün en yoğun ayları Ekim ve Kasım ayıdır. 2 aydan sonra işyerimizde otururuz kürklerin tamire gelmesini bekleriz “diyor.  

KÜRKÜ ATATÜRK’E DE HEDİYE ETMİŞLER    

Atatürk’e bile kürk hediye edildiğini belirten Osman Kaplan ; ‘‘Kürkleri genellikle Araplar giyer, ama devlet büyüklerine hediye olarak ta veriliyor,  Başbakan, Vali, Belediye başbakanlarına kadar bu kürkü herkes giymiş. Kürk herkese hitap ediyor. Osmanlı döneminde bekçilere, askerlere verilirdi. Geçmişte Atatürk’e hediye etmişler. Dedemin dernek başkanı olduğu dönemde kürkü Atatürk’e götürmüşler vermişler, hatta Atatürk bu kürkü açıp incelemeye almış ’’ diye anlatıyor.          

2 BİN 500 TL’DEN 300 TL’YE KADAR KÜRK VAR

Kürklerin kalitesine ve deriye göre fiyatının değiştiğini hatırlatan Osman Kaplan bir kürkün 300 TL’den 2 Bin 500 TL’ye kadar yükseldiğini belirtiyor.                                   

76 YAŞINDA 68 YILDIR KÜRKÇÜLÜK YAPIYOR   

Ömrünü Kürkçülüğe adayan Mehmet Küçük ise 76 yaşında.  68 yıldır kürkçülük yapıyor. Kürkçü Mehmet usta şuan kürkçülüğün kalmadığından dert yanıyor. Eskiden Şanlıurfa’da kürkçü pazarında dükkan açacak yer kalmadığını ve hanlarda kürkçülüğün devam ettiğini anlatıyor. Soyadı gibi küçük de olsa rızkına şükreden Mehmet amca, şükretmesini bilmenin önemine değiniyor. Mesleğinin sıradan basit yada pek revaçta olmamasının kendisini yıldırmadığını anlatan 76 yaşındaki Mehmet Küçük, 5 metre karelik dükkanından bir kürkçünün hayata bakış açısını öyle bir anlatıyor ki dinleyenleri şaşırtıyor.  

KURTLAR VADİSİ’NİN DEĞİL URFA’NIN ÖMER BABASI 

 ” Paranla şeref kazanma, Şerefinle para kazan ki; Paran bittiğinde, Şerefin de Bitmesin “ diyen Ömrünü Kürkçülüğe adayan 76 yaşındaki Mehmet Küçük, gözlüğünün üstünden bakarak onu ziyaret edenlere hayat dersleri veriyor. Kurtlar Vadisindeki Ömer baba rolündeki Emin Olcay gibi nesihatlar veren Mehmet Küçük,  bir kürkçüden çok hayat hocası gibi.  

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız  

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum