KEY'de yeni umut

KEY'de yeni umut

KEY'de yeni umut
00 0000 - 00:00

            Yaklaşık 5.8 milyon vatandaşı ilgilendiren   ikinci KEYödemelerinde iki sürpriz gelişme yaşandı 04 Ağustos 2009 Salı, 09:16 Hükümetin, ikinci KEY ödemelerine ilişkin çalışmaları son aşamaya gelirken, milyonlarca hak sahibinin KEY ödemelerinden yararlanmasını sağlayacak olan iki önemli sorun çözüldü. ulusal bir gazetesinin haberine göre, çözüme kavuşturulan sorunlarla birlikte, birinci KEY ödemesi sırasında vatandaşlık numarası tespit edilemediği için KEY tutarlarını bankadan alamayan 1.3 milyon hak sahibine de bu dönemde ödeme yapılacak. İkinci olarak da,SSK’nın listeleri süresi içinde listeleri teslim etmemesi nedeniyle ‘riske giren’ 1.5 milyon hak sahibinin KEY alacağı ile ilgili olarak da yeniden çalışma başlatıldı.

YENİ BİR ÇALIŞMA BAŞLATILDI

İkinci KEY ödemelerine ilişkin çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. KEY ödemelerine ilişkin yasaya göre, listelerin teslim edilme süresi 28 Temmuz’da dolmuştu. Sürenin dolmasının ardından, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, teslim edilen listeler üzerinden KEY tutarlarını hesaplama işlemine başladı. Ancak, 28 Temmuz tarihi itibariyle başta SSK olmak üzere, bazı kamu kurumları ikinci KEY ödemesinden yararlanacak kişilerin listelerini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’na teslim etmedi. Bu durum yaklaşık 1.5 milyon hak sahibinin, KEY alacaklarının riske girmesine neden oldu. Ekonomi yönetimi, 1.5 milyon hak sahibine de ödeme yapılması için, bu kurumlarla görüşerek yeniden çalışma yapılması talimatını verdi. Halen Hazine, SSK ve Tasfiye Halindeki Emlak Bankası yetkilileri, listeleri zamanında yetiştirmeyen kurumların listelerini biran önce tamamlayarak kuruma göndermeleri konusunda görüşmelerde bulunuyor. Görüşmelerde, listeleri teslim etmekte geç kalan kamu kurumları için formül aranıyor. Formülün bulunmasının ardından, listeler teslim edilerek KEY ödemesinden faydalanması sağlanacak.

LİSTELER ÇALIŞANLARIN KURUMLARINA GÖNDERİLDİ

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen birinci KEY ödemesi sırasında, vatandaşlık numarası olmadığı için 1.3 milyon hak sahibine Ziraat Bankası tarafından ödeme yapılmamıştı. Bu listeler, hak sahibinin çalıştığı kurumlara geri gönderildi. Kurumlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, vatandaşlık numaraları bulundu. Birinci KEY ödemesinden yararlanamayan 1.3 milyon hak sahibi de KEY tutarlarını ikinci ödeme sırasında alabilecekler. Yetkililer, ikinci KEY ödemesi ile KEY alacakları konusundaki dosyanın kapatılacağını belirterek, bu nedenle hak sahiplerinin tamamına ödeme yapmak için çalışma yaptıklarını bildirdiler.

1 milyon kişi mükerrer yazıldı 8 milyon 384 bin hak sahibi kesinleşti.

1 milyon 759 bin 972 kişinin TC numarası bulunamadı.

331 bin 274 kişinin kurum sicil numarası sıfır olarak bildirildi.

770 bin 26 kişinin sicil numaraları birden fazla kişiye ait çıktı.

958 bin 19 kişinin ismi, birden fazla kurum tarafından bildirildi.

128 bin 443 kişi adına yatırılan paylar ise yüksek gösterildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum