Kanser Tedavisinde Güneydoğu'da ilk…

Kanser Tedavisinde Güneydoğu'da ilk…

Kanser Tedavisinde Güneydoğu'da ilk…
00 0000 - 00:00

Güneydoğudaki hastanelerde yapılamayan bir yöntemle kanser hastası kadının karın duvarına yayılan tümör Urfa’daki bir hastanede yapılan müdahale ile çıkarıldı. Kanser Cerrahının çıkarılması mümkün olmayan dokular ise yüksek dozda ısıtılmış kemoterapi ile yok edildi. OSM Ortadoğu Hastanesinde yapılan ameliyat 6 saat sürdü.

Güneydoğu’da kanser tedavisi ile ilgili atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Şanlıurfa’daki OSM Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlarından Doç. Dr. Sabahattin Aslan ve Zekeriya Sayın tarafından yapılan ameliyatın ardından, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray’ın birlikte yürüttüğü tedavi 6 saat sürdü. İlk aşamada hastanın karın zarını kaplayan tümör dokusu çıkarıldı, ardından cerrahi ile temizlenmesi mümkün olmayan alanlara özel bir teknikle yüksek dozda, ısıtılmış kemoterapi uygulandı.

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Aslan konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Bugün çok nadir yapılan işlemlerden birini gerçekleştirdik. Karın içinde kaynağı belli olmayan bir kanser odağı mevcut. . Uzak organlarda yayılma olmadığı için hastamıza bu şansı vermek istedik.Öncelikle karın içinde bulunan tümör dokusunu çıkardık. Daha sonra zarla sarılı olan safra kesesi, dalak, yumurtalık, rahim, mide ve kalın bağırsakların bir kısmını çıkardık. Ameliyatı bitirdikten sonra karın içine kateter yerleştirdik. Tıbbi Onkoloji Uzmanımız tarafından özel bir sistemle ısıtılmış su içinde kemoterapi uygulaması yapıldı. Yaklaşık 90 dakika süren bu işlemin ardından karın içini gerekli koşullarda temizleyip gerekli anatomik onarımlarımızı yaparak operasyonu bitirdik.”

Kanser Tedavi Merkezi Sorumlu Doktoru Doç. Dr. Mutlu Demiray ise:

“Urfa’da tümör tedavisi ile ilgili önemli gelişmelerden birini daha uygulamaya koyduk. Özellikle batın içi tümörlerde bu mide tümörleri olabilir. Barsak tümörleri olabilir veya yumurtalık kanserlerinde batın içine yayılmış tümörler olabilir. Bu tür vakalarda şimdiye kadar sadece kemoterapi uygulanabiliyordu. Bu bölgedeki hastanelerde bunun dışında bir alternatifimiz yoktu. Başarılı bir operasyonla bölgede bir ilki gerçekleştirdik. Bu tümör metastaz yapmamış. Ama biliyoruz ki bu tümörler Akciğer-Karaciğer gibi hayati organlara metastaz yapmadan sadece batın içinde ilerleyerek hastaların hayatını çekilmez hale getiriyor. Bu yeni yöntemle batın içindeki tüm tümörler cerrahi ekip tarafından tamamen temizleniyor. Bütün batına yayıldığı için tümörün tamamının cerrahi yöntemle temizlenmesi mümkün olamayabiliyor. Biz de ameliyatın bitiminde özel bir cihaz yardımı ile yüksek dozda ısıtılmış kemoterapi uygulayarak geri kalan tüm tümörleri öldürme şansına sahibiz. Urfa’da bunu ilk defa OSM Ortadoğu Hastanesinde gerçekleştirdik. İnşallah devamını da yapar ve hastalarımızın daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini sağlarız.”dedi. (Haber Yusuf Güler)

YORUMLAR

  • 0 Yorum