KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİ KORUDU

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİ KORUDU

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİ KORUDU
00 0000 - 00:00

Sağlıkta kalite yolculuğuna devam eden Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi bir süre önce müfettişlerin gözetiminden denetimden geçerek ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemini tazeledi.

Bir süre önce ‘Evde Bakım Hizmetleri’ ve ‘Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemi’yle sağlıkta çığır açan Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi akıllı hastane yolunda ilerlemeye devam ediyor. Şanlıurfa’da ilk defa ‘Evde Bakım Hizmetleri’ ve ardından ‘Görüntüleme Arşivleme ve İletişim Sistemi’ (PACK) ile adından söz ettiren hastanede sağlıkta reform adına bölgede hızla ilerliyor. Bir süre önce de Türk Standartlar Enstitüsü’nün (TSE) müfettişleri ve yetkilileri tarafından yaklaşık 1 haftalık denetimden geçen hastaneye ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi verildi. Daha öncede kalite belgesini bulunan hastane bu belgeyi de alarak güven tazelemiş oldu.

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İzzet Korkmaz, bunun bir ekip işi olduğunu ve hastanenin çalışanlarının desteği, katılımı ile belgeyi yenilediklerini söyledi. Hastanedeki çalışanlarının katılımı ve desteğiyle denetimleri başarıyla geçtiklerini dile getiren Korkmaz, şunları söyledi: “ISO 9001-2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgesi tekrar almaya hak kazandık. Kalite sürecinde hastanemiz ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi şartları doğrultusunda ekipler tarafından değişik zamanlarda tetkikler geçirdi. Ön tetkik hastanemizde dokümante edilmiş, Kalite Yönetim Sisteminin ilgili standarda uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Sonrasında ikinci aşama olan belgelendirme tetkikine geçildi. Tetkik ekibi, idari ve tıbbi birimler dahil olmak üzere sistemi tümüyle ve ayrıntılı bir şekilde inceledi. Hastanemizdeki tüm çalışanların katılımı ve desteğiyle gelen ekibin yaptığı denetimi başarıyla geçerek ISO 9001-2000 Kalite Yönetimi Sistemi belgesi almaya hak kazandık.”

Kalite ekibi olarak aldıkları belgenin bu süreçten sonra sürekli olması için hastane olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Korkmaz, “Yönetim bir bilim dalıdır. Hastane yönetimi ise bunun spesifik bir alanını oluşturmaktadır. Tüm bu çalışmalar bir yönetim aracı olarak algılanmalı ve her zaman daha iyiye prensibiyle uygulamalar devam ettirilmelidir düşüncesindeyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum