Kahverengi cüce yıldız

Kahverengi cüce yıldız

Kahverengi cüce yıldız
00 0000 - 00:00

Astrophysical Journal Letters dergisinde yayımlanan çalışmaya göre astronomlar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Wise teleskobunu kullanarak Dünyadan 6,5 ışık yılı uzaklıkta bir çift sönmüş, kahverengi cüce yıldız keşfetti.

Birbirinin yörüngesinde dönen yıldızlara WISE J104915.57-531906 adı verildi.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümünden Prof. Kevin Luhman, Bu yıldızlar, Güneş Sistemimizin son derece yakınında yer alıyor. Öyle ki 2006 yılına ait televizyon yayınları, şu an bu yıldızlara ulaşıyor dedi.

Dünyaya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri, 4,1 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. İkinci en yakın yıldız sistemi ise 6 ışık yılı uzaklıktaki Barnard Yıldızı.
Büyük yıldızlara gücünü veren nükleer tepkimeleri başlatamayacak kadar hafif olan kahverengi cüceler, yıldızlararası gaz bulutlarının çökmesi ile oluşuyor ve genellikle Güneş Sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiterin kütlesinden 80 kat daha fazla kütleye sahip oluyor. Yeteri kadar ısınamayan kahverengi cüceler, bir süre sonra sönüyor.

Prof. Luhman, kahverengi cücelerin yörüngelerinde gezegen olup olmadığını belirlemek için NASA tarafından üretilen ileri James Webb Uzay Teleskobunun kullanılacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum