Havacılık Eğitim Merkezinin Şanlıurfa'da açılmalı

Havacılık Eğitim Merkezinin Şanlıurfa'da açılmalı

Havacılık Eğitim Merkezinin Şanlıurfa'da açılmalı
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Doğa Sporları, Arama Kurtarma, Gençlik ve Spor Kulübü (URFADOSK) Yönetim Kurulu Başkanı Cihan YAZAR yaptığı yazılı açıklamada ;

Şanlıurfa Doğa Sporları, Arama Kurtarma, Gençlik ve Spor Kulübü (URFADOSK) olarak 2009 yılında Şanlıurfa’daki doğa sporları alanında ki boşluğu doldurmak için kurulmuş olan kulübümüz dağcılık, doğa yürüyüşü, spor tırmanış, kano, bisikleti, tüplü dalış ve havacılık gibi sporlar alanlarında faaliyetler düzenlemekte ayrıca  kurum ve kuruluşlar tarafından organize edilen faaliyetlere katılmaktadır. Türk Hava Kurumunun Şanlıurfa’da yaptığı 2011 yılı etkinlikleri kapsamında Paraşüt Kursuna 3 sporcu, planör kursuna ise 1 sporcu ile katılmıştır. Açılacak diğer kurslara daha yüksek sayıda sporcu ile katılım sağlamayı hedeflemektedir.

 

Kulübümüz yönetimi olarak  Türk Hava Kurumunun Türkiye için yegâne bir kurum olduğunun bilincindeyiz.Bildiğiniz gibi THK sadece havacılık alanında değil, kurban derisi, fitre-zekat gibi çalışmalarla sağlanan gelirin tamamını hizmet olarak ihtiyaç sahiplerine ileterek sosyal sorumluluk ve duyarlılık özellikleriyle halkla bütünleşmiş bir kurumdur.THK’nun  Türkiye’yi havacılık konusunda çağdaş medeniyetler seviyesine taşıyacak olan öncü kurum olduğu yıllardır düzenlediği havacılık eğitimleri ve Türkiye’nin ilk Havacılık Üniversitesini kurmasından anlaşılmaktadır.

 

Türk Hava Kurumu, “2025 Vizyon Hedefleri” doğrultusunda 81 ilin tamamında açmayı planladığı Havacılık Eğitim Merkezlerinin ilkini Mayıs ayı sonunda Erzincan ilinde açtığı Uçantürk Dergisinin 350. sayısında ve çeşitli haber sitelerinde öğrenmiş bulunmaktayız. Bu haber bizi ülkemiz adına sevindirdiği belirtmek isteriz ve Türk Hava Kurumunun “2025 Vizyon Hedefleri” doğrultusuda Havacılık Eğitim Merkezlerinden bir tanesinin öncelikli olarak Şanlıurfa ilinde açılmasını ilgili kurum ve kuruluşlardan talep etmekteyiz.

 

Şanlıurfa’ya neden öncelik verilmesi gerektiği konusunda ise bazı bilgiler sunmak istiyoruz. Şanlıurfa, Türkiye’nin nüfus açısından 9. (1 milyon 663 bin 371) Yüzölçümü açısından ise 7. büyük ilidir, Gaziantep ve Diyarbakır illerinin her ikisine de komşudur ve eşit uzaklıktadır. Eğitim için gerekli coğrafi özelliklere (düzey şekilleri, iklim) sahiptir. İl Nüfusunun toplam nüfusunun % 70’i (1 milyon 167 bin 122) çocuk (0-14 yaş) ve genç (15-29 yaş) nüfustan oluşmaktadır ve Şanlıurfa İstanbul Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’nin en yüksek çocuk ve genç nüfusuna sahiptir.

 

Şanlıurfa aynı zamanda “Güneydoğu Anadolu bölgesinin merkezinde” yer almaktadır ve bölgeye yönelik olarak oldukça uygun bir noktadadır. Bölgenin diğer illeri ile ile ulaşım sorunu yoktur ve en uzun ulaşım süresi yaklaşık 3 saattir. En büyük avantajı ise yeni GAP Uluslararası Havaalanının 2007 yılında açılması ile birlikte “eski havaalanı atıl” duruma gelmiş ve her geçen gün yıpranmaktadır, bu havaalanı Havacılık Eğitim Merkezi için hazır bir tesis durumundadır. Daha önce yolcu uçaklarının kullanmış olduğu havaalanı birçok uçağın ve planörlerin kalkış ve inişleri için oldukça uygun bir alandır, şehir merkezine 9 km (12 dk) uzaklıktadır ve Havacılık Eğitim Merkezinin kurulması için çok düşük bir maliyet ile hizmet vermeye hazır konuma gelecektir.

Sonuç olarak ; Şanlıurfa’nın yukarıda bahsettiğimiz avantajları ile Türk Hava Kurumunun 2025 Vizyon Hedefleri birbirleriyle birebir örtüşmektedir. Söz konusu sebeplerden dolayı Şanlıurfa Doğa Sporları, Arama Kurtarma, Gençlik ve Spor Kulübü (URFADOSK) olarak tarihi bir fırsat olan Havacılık Eğitim Merkezinin Şanlıurfa’da en kısa zamanda açılması için gerekli çalışmanın başlatılmasını ilgili kurum ve kuruluşlardan talep etmekteyiz.Dedi  (Haber Yusuf Güler)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum