Harran Üniversitesinden Türk İslam Sanatları kursu

Harran Üniversitesinden Türk İslam Sanatları kursu

Harran Üniversitesinden Türk İslam Sanatları kursu
20 Ekim 2016 - 16:08

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde  Türk İslam Sanatları Kursu verilecek.

Kurs hazırlıklarının devam ettiği Fen Edebiyat Fakültesinde, Dekan Prof. Dr. Hasan Akan Türk İslam Sanatları kursu için eğitmenlerle bir araya geldi.
Dekan Hasan Akan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni  Mustafa Koçar, Tezhip sanatı ustası Nuray Savaşlı, Ebru sanatı ustası Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu ile toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya aynı zamanda Fakültenin Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Elemanları Yasemin Yaşar ve Abdülhalik Pınar da katıldı. 

Toplantıda kursun içeriği, kapsamı ve tekniği ile ilgili bilgiler konuşuldu. Ayrıca kursu gerçekleştirmek için en uygun sınıf ve kursun sonunda elde edilecek geri dönütlerle oluşturulacak bir etkinlik, sergi ve sanat sınıfı oluşturma konusunda fikir birliğine varıldı.

Konuyla ilgili görüşlerini beyan eden Prof. Dr. Akan şu hususlara değindi: “Bu kursla amacımız İslam Sanatları'nın gelecek kuşaklara aktarılması, teorik derslerle boğuşan gençlerimizin sanat ile streslerinin atılmasını sağlamaktır. Yani bir anlamda gençlerimizin deşarj olmasına vesile olmaktır.  Büyük medeniyet olmanın yolu sanatla uğraşmaktan geçer. Gençlerimizi ilim irfan ile doldurmanın yanında onları ince ruhlu insanlar yapabilmemiz için sanatla buluşturmamız lazımdır, zira sanat ince ruhlu insanların işidir.  Bu kurslar sonunda halkımıza yönelik sergiler açılacak, kültürümüze bir nebze de olsa katkı sağlamış olacağız. Kursiyerlerimiz usta-çırak ilişkisi bağlamında ustaların rahle-i tedrisatında yani bir anlamda dizlerinin dibinde bu görkemli ve göz kamaştırıcı sanatları  öğreneceklerdir”dedi.

 

Türk İslam Sanatları Kursu için son başvuru tarihi 11 Kasım, kurs başlangıç tarihi ise 16 Kasım 2016  tarihi belirlendi. İki ay devam edecek olan kurs  15 Ocak 2017'’de sona erecektir. Tüm Şanlıurfa halkına açık olan kursun ön başvuruları için irtibat telefonu 0414 318 34 61 

YORUMLAR

  • 0 Yorum