Harran Üniversitesi'nde Ebru ve Hat sanatı kursu açıldı

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından, ücretsiz ebru ve hat sanatı kursu açıldı.

Harran Üniversitesi'nde Ebru ve Hat sanatı kursu açıldı

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından, ücretsiz ebru ve hat sanatı kursu açıldı.

Harran Üniversitesi'nde Ebru ve Hat sanatı kursu açıldı
22 Şubat 2017 - 09:56

Geleneksel İslam Sanatları kulubünün öncülük ettiği ve Fen-Edebiyat Fakültesi’nin desteklediği bu kültürel ve sanatsal etkinliğin açılışına, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, Ebru Sanatçısı Ömer Sabuncu, Hat ustası Mustafa Kacar, idari ve akademik personelin yanısıra çok sayıda kursiyer öğrenci katıldı.

Kursun açılış töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. Hasan Akan, öğrencilere iyi bir eğitim vermenin yanında kültürel ve sosyal anlamda da kendilerini geliştirebilecekleri etkinlikler düzenlemeyi önemsediklerini belirtti. Öğrencilerin el becerilerini geliştirmek amacıyla kurslar açtıklarını ifade eden Prof. Dr. Akan, ‘’Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kültürel ve sanatsal aktiviteler kapsamında, ebru ve hat sanatı kurslarını açtık. Kursiyerlerimiz burada boş vakitlerini değerlendirerek, kültümüz içinde yer alan sanatları öğrenecekler. Kursların sonunda birer sergi açılmasını arzu ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum" dedi.

 

Açılış konuşmalarını yapan ebru ve hat sanatının önde gelen duayen hocalarından Ömer Sabuncu ve Mustafa Kacar, sosyal ve kültürel çalışmaların son derece önemli olduğunu belirterek girişimlerinden dolayı Prof. Dr. Hasan Akan’a teşekkür ettiler. Peygamberler şehri Şanlıurfa’da bu türden hizmetlerin yapılmasının geleneksel sanat anlayışımıza sahip çıkmak ve bunu yeni nesillere aktarmak açısından önemli olduğunu ifade eden Sabuncu: “Üniversitemizde sanatsal anlamda farklı çalışmalar yapmayı istedik. Bunun üzerine de Ebru ve Hat sanatlarını içeren atölye çalışmaları düzenleyelim diye düşündük. Sağ olsun Dekan hocamız desteklerini hiç bizden esirgemediler. İnşallah Şanlıurfa’da kısa bir sürede kursiyer öğrencilerimizin de sergisini açarız” diyerek konuştular.

YORUMLAR

  • 0 Yorum