Halfeti'de Fıstık Festivali

Şanlıurfa Türkiye' de Antepfıstığı üretiminde ilk sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yaklaşık 55 milyon fıstık ağacı bulunuyor.

Halfeti'de Fıstık Festivali

Şanlıurfa Türkiye' de Antepfıstığı üretiminde ilk sırada yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yaklaşık 55 milyon fıstık ağacı bulunuyor.

Halfeti'de Fıstık Festivali
31 Aralık 2013 - 23:00

18 milyon fıstık ağacı bulunan Şanlıurfa ‘da   Antepfıstığı rekoltesi 25 bin ton, Gaziantep ilinin ise 15 bin ton civarındadır. Antepfıstığı hasatının yapılmaya başlandığı bu günlerde Şanlıurfa İlinin yetiştiricilikteki önemine değinmek için  festival düzenlendi. 

Şanlıurfa ili Halfeti İlçesi Argıl Belediyesi tarafından düzenlenen  “fıstık festivali”  Argıl  Cumhuriyet parkında yapıldı. 1. Antepfıstığı festivali olarak tertiplenen etkinliğe çevre ilçelerden ve  köyler den  yoğun  bir katılım  gerçekleşti.

Argıl  belediyesi tarafından düzenlenen  festivale yaylak belediye başkanı İ. Halil Göçer,  Ayran belediye başkanı Selahattin Alpay  ,  Gürakar   belediye başkanı Recep Küçük akar ,  Birecik Mezra Belediye başkanı Yusuf Güneş ,  İl Genel Meclis Üyeleri ,  İlçe Tarım Müdürü Bekir Çapan , Ziraat Odası Başkanı Ahmet Can , İlçeye Bağlı Köylerdeki muhtarlar ve İlçe halkı  katıldı.

Festivalde en güzel fıstık yarışması yapıldı. Halfeti ilçe tarım müdürü Bekir Çapan , Ziraat Odası başkanı Ahmet Can  ve İlçe Tarım Müdürlüğü Personellerinden oluşturulan jüri üyesi dereceye giren çiftçilere ödüllerini verdi.

            İlki gerçekleştirilen festivalde konuşma yapan Argıl  belediye başkanı Hüseyin  Şimşek “ Antepfıstığın  insan sağlığı yönünden önemine dikkat çekmek,  çiftçimizin emeğini tüm dünyaya göstermek için festival düzenlemeği uygun gördük. Katılımın yüksek olması da bizi fazlasıyla sevindirdi. Bu bize seneye festivalin daha coşkulu geçeceği izlenimi verdi “ dedi

            Festival Yurdum televizyonundan canlı olarak yayınlandı. Canlı yayına yurt dışında bulunan Urfalı vatandaşlarımızda basın aracılığıyla   sevdiklerine mesajlarını ilettiler. Katılımcılarda sevdikleriyle kamera aracılığıyla hasret giderdiler. (Zarife Hayat-UrfaHA)

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız
Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum