Gerçek Büyük birader Facebookun ta kendisi

Gerçek Büyük birader Facebookun ta kendisi

Gerçek Büyük birader Facebookun ta kendisi
00 0000 - 00:00

İngilterede Privacy International adlı derneğin araştırması, sadece Facebookta beğendikleri (like) sayfalardan, insanların kişilik ve hayat tarzları ile ilgili çok detaylı bir profil yaratılabileceğini ortaya çıkardı. Araştırma için, gönüllülerin, internet üzerinden sosyal paylaşım ağı Facebooktabeğendikleri sayfalar incelendi. Uzmanlar, %95inin etnik kökeni, %88inin cinsel tercihi, %82sinin politik görüşlerini doğru tahmin etti.

KİM NE BEĞENİYOR

Dr. Gus Hosein, sonuçları, Bu Facebookun yarattığı bir kbus. İnsanların masumca paylaştığı bilgiler onların fişlenmesine neden olabilir. Bu bilgiler hükümetlerin insanları gözetlemesine de olanak sağlayacaktır şeklinde değerlendirdi. Araştırmaya göre, Facebookta insan hakları ile ilgili sayfaları, müzikalleri, Nikeın basketbol sayfasını ve Bruce Leeyi beğenen erkeklerin eşcinsel olma olasılığı daha yüksek. Düzenli uyuşturucu kullananlar ise genelde Big Momma filmlerini, sütlü içecekleri ve yüzmeyle ilgili sayfaları beğeniyor. Bilimadamları ayrıca zeksı ortalamanın üzerinde olan kişilerin Baba filmini, Morgan Freemanın sesini ve patates kızartmasını beğendiğini belirledi.

Toplumun her hareketini izleyen Büyük Birader kavramını ilk kez ünlü İngiliz edebiyatçı George Orwell, 1984 isimli politik romanında kullandı. Distopik bir dünyada geçen ve ilk kez 1949da basılan romanda, totaliter tek parti yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile yaşayan halkın hayatı anlatılmaktaydı. Büyük Birader gibi ortaya attığı diğer bir kavram olan Düşünçe Polisi de sonraları çok ünlendi ve hala kullanılmakta. Kitap, 1984te sinemaya da uyarlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum