Gençleri Yüksek Öğretim Yolculuğuna Özendirme konferansı

Gençleri Yüksek Öğretim Yolculuğuna Özendirme konferansı

Gençleri Yüksek Öğretim Yolculuğuna Özendirme konferansı
00 0000 - 00:00

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve ADAG Vakfı Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Süleyman Yılmaz, gençlerin geleceğe dair motive etmek üzere “Gençleri Yüksek Öğretim Yolculuğuna Özendirme” konulu bir konferans verdi.

Sunumunda ülkemizdeki eğitim-öğretim kademelerini değerlendiren Yılmaz, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından yola çıkarak yaptığı keşifleri ve maziden günümüze ışık tutan icatlarını anlattı. Avrupa'nın Ortaçağ sonrasındaki bilimsel ilerlemesini, Japonların 1945 sonrası bilim ve teknolojide yaptığı hamleyi örnekleyen Yılmaz, bizlerin de üzerimizdeki ümitsizlik ve tembelliği yendiğimizde dünyadaki gelişmelerle paralel gideceğimizi, gençlerin kendi kabiliyetleri çerçevesinde ufuklarını ve ideallerini geniş tutması ve sosyal çevresine karşı ilgili olması gerektiğini söyledi. Yılmaz, Mevlana'nın “Neyi arıyorsan osun sen” anlayışını kavrayarak, yapmak ve olmak istediğimiz şeyin en iyisine gayret etmemiz hususunda kendimizle ve çevremizle müspet yarış halinde olmamız gerektiğini, gençlik enerjisinin yerinde ve amacına uygun olarak kullanılmadığı takdirde tekrarının olmayacağını söyledi.

Ortaöğretim gençliğini istikbale taşıyan birincil engelin Yüksek Öğretime Geçiş sınavı olduğunu ama sadece diploma almanın ise istikbal adına yeterli olmayacağını belirten Yılmaz, eğitim-öğretim sürecinin her anında doğabilecek fırsatları yerinde değerlendirmek gerektiğini, bilgi ve kültürel karşılaştırmayı yapmak adına yurtdışı imkânlarını kullanmanın bireysel tecrübeleri artıracağını, kesinlikle mevcutla yetinmeyip, daha fazlasını da talep etmek gerektiğini söyledi.(Haber Yusuf Güler)

YORUMLAR

  • 0 Yorum