Genç Bilim Adamı Ödülü Harran Üniversitesinin

Bu yıl 13.’sü düzenlenen “SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ’ne Harran Üniversitesinden Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK layık görüldü.

Genç Bilim Adamı Ödülü Harran Üniversitesinin

Bu yıl 13.’sü düzenlenen “SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ’ne Harran Üniversitesinden Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK layık görüldü.

Genç Bilim Adamı Ödülü Harran Üniversitesinin
28 Nisan 2015 - 22:16

Dr. Ayşegül Kutluay Baytak fen bilimleri alanında Harran Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Prof. Dr. Mehmet Aslanoğlu yönetiminde yaptığı “Karbon Monotip Temelli Elektrik ve Kimyasal Sensörlerin Klinik ve Çevre Uygulamaları” başlıklı doktora tezi ile 2015 yılı Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülünü almaya hak kazandı.

24 Nisan 2015 tarihinde ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Sevim Tan Amfisinde düzenlenen törenle ödülünü alan Dr. Kutluay Baytak, tarihte bilimin doğduğu bin yıllık Harran Okulu’ndan adını alan Harran Üniversitesi adına hem bir Urfalı olarak hem de bir Harran Üniversiteli olarak böyle bir ödülü almanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Türkiye’ de birçok üniversitenin başvuru yaptığı bu ödül töreninde birinci olmanın Harran Üniversitesi’nde çok güzel işlerin yapıldığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Dr. Kutluay-Baytak’ın tezinde yaptığı çalışmaların 5 tanesi uluslararası hakemli ve alanında prestijli uluslararası bilimsel dergilerde makale olarak yayınlanmıştır.

Ödül kazanan bu çalışmada, karbon monotip temelli elektrokimyasal sensörler kullanılarak bazı önemli maddelerin hızlı, güvenilir, yüksek duyarlıklı ve seçimli bir şekilde saptanması için elektro analitik yöntemler geliştirilmiştir. Çalışmanın pratik uygulamaları su, ilaç ve biyokimyasal madde analizlerini içeren çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Tezde farmasötik, biyoklinik ve çevre örneklerinde teşhis, kontrol ve kalite anlamında önemli olan organik ve inorganik maddelerin doğru ve duyarlı olarak saptanmasına yönelik başarılı analitik uygulamalar gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, bu elektrokimyasal sensörlerden özellikle nikel nano parçacıklarıyla güçlendirilen yeni bir elektrokimyasal sensör, astım hastalıklarında kullanılan ilaç etken maddesi ve aynı zamanda doping olarak kullanılabilen bromheksin maddesinin saptanması ve elektrokimyasal özelliklerinin aydınlatılması için kullanılabilecek literatürdeki ilk elektrokimyasal sensördür. Bu sensör, bromheksinin saptanması için kullanılan analitik yöntemlerin belirlenen büyük bir kısmına karşı üstün özellikler göstermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum