FAKIBABA ŞANLIURFA'YA DÖNDÜ

FAKIBABA ŞANLIURFA'YA DÖNDÜ

FAKIBABA ŞANLIURFA'YA DÖNDÜ
00 0000 - 00:00

Belediye Başkanı Fakıbaba, Başkan Yardımcısı Ahmet Al, İmar Komisyonu üyelerinden Tayfun Şelli, İhsan Şenocak ve Mehmet Mogal ile birlikte İngiltere'de temaslarda bulundu. Şanlıurfa'da yeni bölgelerin imara açılacağını belirten Belediye Başkanı Fakıbaba, bu yönde şehircilik anlamında İngiltere'deki şehirlerin alt yapısını ve şehircilik anlayışını yerinde görmek için geldiklerini anlattı.

Meclis Başkanı Muttalip Ünlüer ile bir araya gelen heyet, İngiltere'deki şehirciliğin tarihi geçmişi ve geçirdiği değişimler konusunda bilgilendirildi. Londra'da 1970'li yıllardan önce uzun katlı büyük binaların yapıldığını ancak bu sistemin ailedeki çocuklara oyun oynama ve spor yapmak gibi bir imkan sunmadığı için bunun suçu artırıcı özelliği olduğunu anlatan Ünlüer, "Bunu fark eden İngiltere, bu uzun katlı binaların hepsini yıkıp yerine tek ya da çift katlı ama mutlaka bahçeli ve oyun alanların olduğu yerleşim yerleri haline getirdi" dedi. Ünlüer, oyun oymana, spor yapma imkanı verilmeyen çocukların suç işlemeye daha çok meyilli olduklarının araştırmacılar sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

İngiltere'de birçok kentin tarihi yapılarını ve altyapı sistemini yerinde gözlemleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet, Londra'daki temaslarının ardından İngiltere'den Türkiye'ye geldi.(UrfaHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum