ERGENEKON'UN VALİ MUAVİNİ

ERGENEKON'UN VALİ MUAVİNİ

ERGENEKON'UN VALİ MUAVİNİ
00 0000 - 00:00

www.sanliurfa.col'un haberi geniş yankı uyandırdı. Ergenekon Davasının 2. İddianamesinde Şanlıurfa'nın adı sık sık geçmesi Ergenekoncuların Şanlıurfa ile ne kadar ilgilendiğini gösteriyor. Şanlıurfa’da bir Vali yardımcısı  ETÖ sanıkları tarafından “Sağlam” olarak  nitelendiriliyor. İddianamede sürekli adı geçen Durmuş Ali Özoğlu’nun Şanlıurfa’daki bağlantıları ile yaptıkları telefon görüşmelerinde kendilerine yardımcı olacak Vali yardımcısını tanıtırken “Vali muavini” dediği “Ha Adanalı sağlam” dediği  geçiyor.

Durmuş Ali Özoğlu Ergenekon içinde önemli bir isim. Bir Tuğgeneralin önünde esas duruşta durduğu Durmuş Ali Özoğlu sivil biri. Yayınevi sahibi olan Özoğlu’nun karşısında Tuğgeneralin esas duruşta durması Ergenekon’da önemli bir isim olarak göze çarpıyor. İşte ilk kez Vakit gazetesi yayınladığı o fotoğraftaki kişi bu kez Şanlıurfa’da bir Vali yardımcısı için bakın neler söylüyor. 5.1.2008 tarihinden beri Şanlıurfa’da görev yaptığı görülen Vali yardımcısının örgütsel dökümanları dağıtmak için yardımcı olduğu iddianamede yer alıyor.

Tape No:6794, 5.1.08 günü M. K… ile yaptığı telefon görüşmesinde;  Durmuş Ali'nin   “Geldi mi malzemeler  " dediği  Mehmet'in : “Onlar geldi birazdan gidip alacam “,  “Valla çok şükür bu biz İbrahimle konuştuk da bizim Urfa Kızılay için “ , :” Şimdi bizim orda arkadaşımız var ... güvendiğimiz kendisi avukattır,Üniversite mezunu kendisi  " dediği  Durmuş Ali'nin   “Avukat kendisi demi  " dediği  M.'nin  “Yok avukat değil avukat kardeşi Osmandır ... inşaat teknikeri “,  “Evet tamam burda bizim Kızılayın olması büyük avantajdır bizim içinkendisi şartlar uyuyo şey olarak  " dediği  Durmuş Ali'nin   “Ya orda yok yani demi  " dediği  M.'nin  “Tabi tabi elimiz orda güçlenir yani “ , : “Ha bide kitapları şeye götürecem bizim genel sekretere   " dediği  Durmuş Ali'nin   “Nerenin genel sekreteri bu “ ,  “Ha Vali muvani  " dediği   “Ha Adanalı sağlam   " dediği  görülmüştür.

İddianamenin bazı kısımlarında Örgütsel dökümanların bu vali yardımcısının yardımı ile dağıtılması istendiği ve en son telefon konuşmasında ise Bunun Adanalı olduğunu ve Sağlam olduğunu dile getiriyor.

Durmuş Ali’nin 8.1.2008 günü yine Şanlıurfa’daki bağlantısını arayarak Adanalı Vali yardımcısı ile görüşeceğini dile getirmesi Özoğlu’nun Vali yardımcısı üzerinde de bir nüfuzu olduğunu gösteriyor. Özoğlu telefon konuşmasında dökümanların dağıtılması için Vali yardımcısını arayacağını belirterek “Ben yarın Vali Yardımcısını arayacağım” dediği dikkat çekiyor.  Tape No:6795, 8.1.08 günü Mehmet K… ile yaptığı telefon görüşmesinde; Durmuş Ali'nin  “Şeyle görüştün mü Vali yardımcısıyla  " dediği  Mehmet'in ” Yanımızda bir ... 1-2 Hakim felan Başsavcı var duruma göre, Başsavcıya onlara gideceğim  " dediği  Durmuş Ali'nin   “Tamam nasıl ilgilendiler demi şeyler arkadaşları  " dediği  Mehmet'in  “Bunun yazarları asker dedi, Evet dedim asker polistir ne fark eder  " dediği  Durmuş Ali'nin  ” Kızılayla ilgili haber verecekler Memet bana “ ,  “İyi diyosun maddi olarak  " dediği  Mehmet'in “Tabi tabi maddi olarak iyi, ... kardeş gibiyiz yani  " dediği  Durmuş Ali'nin  ” Çok güzel çok iyi yapmışsınız ya, çok iyi yapmışsınız şeyi de ben yarin arayacam Vali yardımcısını  " dediği  görülmüştür. Şanlıurfa’daki Adanalı Vali yardımcısını arayacağını aktaran Durmuş Ali Özoğlu ile ilgili iddianamede şu satırlara yer verilmiş. “Yukarda geniş özetinin verildiği 6802,6795, nolu telefon tapelerinde Urfa’daki temsilcileri olan M.K gönderilen afiş kitap ve dokümanları Adliye Emniyet ve Jandarmaya, tanıdıkları hâkim ve savcılara, vali yardımcılarına iletilmesi ve dağıtılması istenmektedir. Ayrıca örgütün Urfa temsilcisi, elemanlarının siyasi partilere veya derneklere üye olunmasını dahi kendisine sordukları yapılan işlemlerden dolayı ropor verdikleri ve kendisinin de talimat verdiği görülmüş olup, bu bağlamda İbrahim Ö. hiyerarşisi içerisinde yönetici pozisyonunda olduğu anlaşılmaktadır. Her ne kadar savcılık aşamasında kendisine komutanım diye hitap edilmesini asker tanıdığının fazla olmasına bağlasa da, S ile yapmış olduğu konuşmalarda sürekli Komutanım diye hitap edilmesini istediği ve emir komuta zinciri içerisinde talimat verildiği, kendi başına hareket edilmemesi gerektiği ve toplantı sonrası alınan kararların uygulanmasının istendiği, S nin de bu talimatları uyacağını bildirdiği , belli periyotlarla bir araya geldikleri anlaşılmakta olup, bu bağlamda şüphelinin örgüt hiyararşisi içerisinde şüpheli İbrahim Ö.’ ın, yardımcısı olarak yönetici pozisyonunda olduğu ve toplantıları organize ettiği ( tape 6858 )anlaşılmaktadır. (tape, 6801, 6808, 6815 )”

Şimdi İddianamede yer alan ve 5.1.2008’den beri  Şanlıurfa’da görevli Adanalı bir Vali yardımcısının Ergenekona nasıl ve ne şekilde yardım ettiğini merak konusu

YORUMLAR

  • 0 Yorum