ENERJİ BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ

ENERJİ BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ

ENERJİ BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin ve sanayicilerden oluşan bir heyet Ankara’da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüştü.  Şanlıurfa’daki enerji konularındaki sıkıntıları görüşme esnasında Bakan Yıldız’a anlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin, “Sayın bakanımız TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin’e talimat vererek, konuyu takip etmesini ve sonuçtan başkanlığımıza bilgi vermesini istedi.”dedi
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Sabahattin Cevheri’nin sanayici heyete önderlik ettiği ve Bakan Taner Yıldız’dan rendevu aldığını hatırlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin, yapılan görüşmeye sanayicilerden Mehmet Korak ve Mustafa Özbudak’ın da katıldığını söyledi.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a şu konuları aktardı:” İlimiz Akçakale yolu üzerinde faaliyet gösteren sanayi tesisleri,  sık karşılaşılan elektrik kesintilerinden ve  bu kesintiler sırasında oluşan yüksek gerilim darbelerinden dolayı ciddi sorunlarla karşılaşmakta, elektronik kartların bozulması, motor yanması ve diğer arızalardan dolayı bölgedeki sanayicilerimiz  zarar görmekte, üretimlerine ara vermek zorunda kalmaktadır.  Bir saniyelik kesinti bile olsa open end iplik fabrikalarında, iki üç saatlik üretim kaybına sebep olmaktadır. Bu durum maliyetlerini yükseltmekte ve mağduriyetlerine sebep olmaktadır. Sorunun köklü bir şekilde çözülmesi için buraya bir indirici trafo merkezi kurulması ve buradan çıkan hattın kök binalarıyla korunması gerekmektedir. Mevcut durumda enerji uzaktan gelmektedir. Bu indirici merkezin kurulması için gereğinin yapılmasını,1.Organize sanayi bölgemizdeki sık elektrik kesintileri, büyük üretim kayıplarına ve arızalara sebep olmaktadır. Bunun izalesi için gerekli tedbirlerin alınmasını ve 1.OSB’deki indirici merkezinin TEİAŞ tarafından Organize Sanayi Bölgesine devredilmesi hususunda gereğinin yapılmasını, Viranşehir’de sınıra yakın planlanan indirici merkezi ile Karaköprü Beldemize indirici trafo merkezi kurulması için gereğinin yapılmasını istiyoruz.”
ŞUTSO Başkanı Ertekin’in bu konuları bakana aktarmasının ardından Bakan Yıldız’ın TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin’e talimat vererek, konuyu takip etmesini ve sonuçtan bilgi vermesini istedi.(UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum