Eko Dede

Eko Dede

Eko Dede
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Aybastı köyünde 2 bin metrekarelik tarlasında çeşme suyu ile ekolojik tarım yapan emekli öğretmen İ. Halil Akkuş’un Amacı Suruç bölgesine su gelmeden bölgeye uygun ürünler yetiştirmek ve yaygınlaştırmak.
Beş yıldır yaptığı çalışmalarda önemli sonuçlar elde eden Akkuş, çalışmasında, GAP bölgesine ekolojik olarak uyum sağlayan çeşitlerle bölge insanının refah düzeyini yükseltmeyi hedefliyor.
60 yaşındaki Akkuş, öğretmenlikten emekli olduktan sonra kendi köyüne yerleşerek, babasında kalan köy içersindeki 2 bin metrekarelik alanı araştırmalarında kullanmak üzere bahçeye çevirdi. Tarla, bahçe, sebze ve tıbbi bitkiler olmak üzere şimdiye kadar yaklaşık 40 çeşit üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Akkuş, GAP bölgesine uyum sağlayan ekolojik tarımın reçetesini hazırladığını, dünya dengesinin kimyasal maddelerle büyük zararlara uğradığına dikkat çekerek, tüm bunlara inat ekolojik tarım yaparak doğal dengeyi olduğu gibi sürdürmeyi amaçladığını söyledi. Onlarca bitki türü üzerinde çalışma yapan Akkuş, tek sorunun sulama suyunun olmaması olduğunu belirterek, "Çeşme suyuyla idare etmeye çalışıyorum. Bölgede yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sebze, meyve, ağaç ve tıbbi bitki türlerini de tespit edip koruma altına alıyorum dedi.
Çalışmalarında kimyasal gübre kullanmayan Akkuş, gübre ihtiyacını beslediği tavuk, güvercin, küçükbaş hayvan ve bitki atıklarından elde ediyor. Ekolojik ve çok çeşitli tarımı tüm GAP topraklarına yaymayı amaçlayan Akkuş, bölge topraklarının bir zamanlar binlerce tür ve çeşide ev sahipliği yaptığını söyledi. GAP topraklarının çok verimli olduğunun altını çizen Akkuş, suya kavuşan bölgelerde birçok bitki türü yetiştirildiğini söyledi.
Dünyayı tehdit eden en büyük tehlikenin küresel ısınma olduğunu , "Buna karşı ekolojik tarım yöntemleri geliştirilmeli. Bu yöntemle hem farklı ürünlerin yetişme ortamı sağlanacak hem de çiftçi doğal olarak ürün yetiştirerek daha fazla kazanacaktır. Bu yöntem insan sağlığı için de çok büyük bir önem taşır" diyen Emekli Öğretmen akkuş Açık hava fabrikası adını taktığı eko bahçesinde babil asma çeşitleri, fıstık, kayısı, mimoza, pavlova (kral ağacı), palmiye, elma, tut, armut, murdum eriği, incir, şeftali, tıbbi bitkilerden; kapari, gözelik, kekik, biberiye, nevroz çiçeği, biber ve süs bitkileri, sebzelerden; patlıcan domates, biber, hıyar, salatalık, acur, baharatlardan; rezene, kişniş ve çörekotu yetiştiriyor.
Emekli Ögretmen İ.Halil Akkuş yeşil çevreye ilk hedef olarak yetiştirdiği ağaç türlerinin fidelerini Okullara Karakollara ve camilere ücretsiz olarak veriyor. (UrfaHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum