DSP’DEN HÜKÜMETE TEPKİ

DSP’DEN HÜKÜMETE TEPKİ

DSP’DEN HÜKÜMETE TEPKİ
00 0000 - 00:00

DSP İl Başkanı Emin DURAK     Urfa Haber Ajansı Muhabirine yaptığı açıklamada; Temmuz ayı için devlet memurlarına verilen yüzde 4,5’lik zam yetersizdir. Asgari ücretli günde 1 ekmek parası kadar zam alırken, yabancı araba üreticileri ve araba satıcıları, halkın alın terini sömürmektedir.

 

Hükümet uygulamaya koyduğu motorlu taşıtlardaki vergi indirimi nedeniyle, devletin gelirlerinin azaldığına dikkat çekerken, “Fedakârlığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapmış, kârı yabancı araba üreticileri ile araba satıcıları elde etmiştir. Devletin ve halkın krizdeki son alın teri damlaları, yurt dışına ve tuzu kuru olan ithalatçılara aktarılmıştır.

 

2009 yılı Mayıs ayında bütçe giderleri 19 milyar 464 milyon TL olurken, gelirler 18 milyar 854 milyon TL, bütçe açığı 610 milyon TL olmuştur. Merkezi yönetim bütçesi 2008 yılının Mayıs ayında 3 milyar 389 milyon TL fazla verirken, 2009 yılının aynı ayında 610 milyon TL açık vermiştir.  Öte yandan 2008 yılının Mayıs ayında 1 milyar 681 milyon TL olan faiz giderleri 2009 yılı mayıs ayında 4 milyar 991 milyon TL olmuştur. Yani devletin ödediği faiz 3 kat artmıştır. Ülkemizi faizciler sömürmektedir. 

2009 yılı mayıs ayı sağlık harcamalarının 176 milyon TL’sinin, kamu personelinin tedavi ve ilaç giderlerinden, 340 milyon TL’sinin ise Yeşil Kartlıların tedavi ve ilaç giderlerinden oluşmaktadır. “Bu da bize Türkiye’de sosyal güvenliğin yeterince yaygınlaşmadığını göstermektedir. İnsanlarımız Yeşil Kart’a muhtaç edilmemelidir.

Yani, devletin gelirleri azalmıştır.  Fedakârlığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti yapmış, kârı yabancı araba tüketicileri ile araba satıcıları elde etmiştir. Devletin ve halkın krizdeki son alın teri damlaları da yurt dışına ve tuzu kuru olan ithalatçılara aktarılmıştır. Hükümet dövizi baskıladıkça, ithalatçılar ellerini ovuşturmakta, onlar da Hükümet ve Başbakan gibi düşünerek ‘kriz teğet geçiyor’ demektedirler.”

Böyle giderse yılsonunda gerçekleşecek bütçe açığını tahmin etmek bile mümkün olmayacaktır.       Dedi.     (UrfaHA)                                      


YORUMLAR

  • 0 Yorum