Dolandırıcılık Şebekesi çökertildi

Dolandırıcılık Şebekesi çökertildi

Dolandırıcılık Şebekesi çökertildi
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’da tanımadıkları kişileri cep telefonuyla arayarak kendilerini savcı ve polis olarak tanıtıp dolandırıcılık yapan 9 kişi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Son zamanlarda artan dolandırıcılık olaylarına her gün bir yenisi ekleniyor Türkiye genelinde ve Şanlıurfa’da tanımadıkları kişileri telefonla arayarak dolandıran H.K, M.S.Ö,  İ.Ö, M.H.K,  M.F.Y,  A.Ç, M.Ç, M.R.Ö, S.Ş, H.K, İ.B,  isimli şahıslar para çekerken yakalandı.

 

 Tanımadıkları kişileri telefonla arayan şebeke üyeleri aradıkları kişilere kendilerini Cumhuriyet Savcısı, Hakim Kamu Görevlisi, İstihbarat yetkilisi gibi Unvanlarla tanıtarak vatandaşlardan para sızdırdı. Dolandırdıkları kişilerin hesaplarına para yatırmalarını talep eden çete üyeleri korku ve baskı yoluyla hiç kimseye bilgi vermemeleri konusunda da telkinlerde bulundular. Gelen telefonlar karşısında neye uğradığını şaşıran bazı vatandaşlar ise polise bile haber vermeye korktu. İddiaya göre şebeke Üyeleri her seferinde farklı numaralar ve açık hatlarla dolandırıcılık yaptığı için teknik takip zorlaştı. Yapılan çalışmalar sonrasında Çete üyelerinin hesap numaralarına ulaşan yetkililer Şanlıurfa genelinde banklara ATM ve PTT önlerine güven timleri yerleştirerek pusuya yattı.


Bankada pusuya yatan güven timlerine suçüstü yakalanan çete ekiplerinin bir kısmı da evlerinde yapılan operasyonlarda yakalandı. Yapılan çalışmalar sonrasında teknik takibe yakalanan H.K. ve İ.Ö. polislerden kaçmak istedi. Polisten kaçmaya çalışan H.K. belediye temizlik görevlisine çarptı. yoldan geçenlere ve seyir halindeki araçlara çarparak kaçan  H.K. şehir merkezinde bir süre kaçmayı başardı. Polislerin kurduğu barikata çarpan ve aracı kullanılmaz hale gelen H.K. ve İ.Ö. kıskıvrak yakalandı. Yapılan çalışmalar sonrasında çetenin Türkiye genelinde 198 bin Lira tutarında dolandırıcılık yaptığı tespit edilirken bu paranın bir kısmına el konuldu. Yakalanana şahıslar Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan kontrollerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Şanlıurfa Yarı Kapalı Ceza Evine gönderildi. (UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum