DOKTORA İHMAL DAVASI

DOKTORA İHMAL DAVASI

DOKTORA İHMAL DAVASI
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşayan ev kadını Fatime Güler, endoskopik (kapalı yöntemle) ameliyat edilen babası Seydo Güler'in idrar torbasının delinmesi sonucu kendisini ameliyatı eden Operatör Doktor K.P., hakkında Siverek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Ofis Mahallesi'nde oturan 37 yaşındaki ev hanımı Fatime Güler, ihmal sonucu öldüğünü iddia ettiği 65 yaşındaki babası Seydo Güler'in hakkını aramak için Siverek Adliyesi'ne başvurarak, Devlet Hastanesi'nde görevli Operatör Doktor K.P. hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçeyle savcılığa suç duyurusunda bulunan Güler, çıkışta gazetecilere açıklamada bulunarak şöyle konuştu: "Babamın idrar yollarındaki rahatsızlığı nedeniyle hastaneye götürdük. Devlet hastanesinde görevli doktor K.P., babamı muayene ederek, idrar yollarında taş bulunduğunu ve bunun çok basit bir ameliyatla alınması gerektiğini bize söyledi. Bizde babamın eski sağlığına kavuşması için ameliyat olmasına karar verdik. Babam aynı gün endoskopik kapalı yöntemle ameliyata alındı. Ameliyattan sonra babam müşahede odasına alındı. Aradan 2 saat geçmesiyle birlikte babamın yüz rengi morardı, ardından iyice kötüleşerek kusmaya başladı. Bu durumu doktora bilgi verdik ancak
bize ameliyata sonrasında bu tür şikayetlerin normal olduğunu söyleyerek beklememizi önerdiler. Durumu gittikçe kötüleşen babam için tekrar doktoru çağırdık. Odaya gelen doktor babamı muayene ederek, bizi Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Ambulansla gittiğimize hastanede acil serviste tomografi çekildi. Sonuca bakan doktorlar babamın ameliyata sırasında idrar torbasının delindiğini bize söyleyerek, hastaya müdahalede bulunamayacağını söyleyerek bizi Harran Üniversitesi Araştırma Tıp Fakültesi'ne yönlendirdi. Fakültede  babam 41 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 21 Temmuz akşamında hayatını kaybetti" dedi.
Çok basit bir ameliyatla babasını kaybetmenin üzüntüsüyle Adliye binasında hakkını aramaya çalıştığını ifade eden Fatime Güler, ihmal sonucu babam vefat etti. Bunun tek sorumlusu doktor K.P.'tır onun hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundum" diye konuştu.
Öte yandan, ihmal sonucu öldüğü iddia edilen Seydo Güler'in ölümü üzerine gazetecilere açıklamada bulunan Operatör Doktor K.P. ise, idrar yollarında çok sayıda taş bulunan hastaya endoskopik (kapalı yöntemle) müdahalede bulunulduğunu belirterek, "Her ameliyatın riski var. Hiç bir doktor hastasının ölmesini istemez. Şahsı ameliyata alırken, aileden sözlü ve yazılı onay aldık" dedi. Hukuka güvendiğini ifade eden P. olayın adli makamlara intikal ettiğini söyledi.(urfaHA)


YORUMLAR

  • 0 Yorum