Başmüzakereci Egemen Bağış, münasip bir dille cevap

Başmüzakereci Egemen Bağış, münasip bir dille cevap

Başmüzakereci Egemen Bağış, münasip bir dille cevap
00 0000 - 00:00

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Antalyada katıldığı Resort Turizm Kongresinde, kısa süre önce Pragda ardından Bürükselde temaslarda bulunduğunu anlattı.

AB Bakanı Bağış, Oralarda 4 günlük seyahatimizde Türkiyenin yaktığı umut ışığının insanları nasıl aydınlattığını gördük. Türkiyeye bakışların nasıl değiştiğini gördük. Evet, bazı hastalıklı zihniyetlerle de karşılaştık. Ama onlara da münasip cevaplarını verdik dedi.

Bağış, Antalyada katıldığı Resort Turizm Kongresinde, Bizim demokrasi anlayışımız da siz turizmciler gibi Herşey dahil üzerine kurulu. Turizmde olduğu gibi demokraside de milletimize bütün fırsatları aynı paket içinde sunmaya çalışıyoruz dedi.

Antalyada, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) yayın organı turizm ve seyahat endüstrisi dergisi Resort tarafından düzenlenen Resort Turizm Kongresinin açılış oturumuna katılan Bağış, Türkiyenin siyasi ve demokratik istikrarın en önemli semerelerini, meyvelerini turizm sektöründe de yediğini söyledi.
    
MÜNASİP CEVABI VERDİK

Son 9 yıl içerisinde Türkiye her geçen gün demokratikleşip, şeffaflaştıkça, kalkındıkça herkesin kazandığını belirten Bağış, kısa süre önce Pragda ardından Bürükselde temaslarda bulunduğunu anlattı. AB Bakanı Bağış, Oralarda 4 günlük seyahatimizde Türkiyenin yaktığı umut ışığının insanları nasıl aydınlattığını gördük. Türkiyeye bakışların nasıl değiştiğini gördük. Evet, bazı hastalıklı zihniyetlerle de karşılaştık. Ama onlara da münasip cevaplarını verdik dedi.

Türkiyenin, geçmiş 10 yıl içinde sunduğu İçine kapanık fotoğrafı geride bırakarak bugün kısa süre içerisinde yapılan demokratikleşme hamleleriye ilgi odağı haline geldiğini kaydeden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şöyle devam etti:

İçeride güçlü bir siyasi irade ile sağladığımız istikrar ve güven ortamı, çok şükür, Türkiyeye yatırımı da turizm açısından da, konuklarımızı da getirme konusunda bize çok önemli bir platform sağladı. Bizim demokrasi anlayışımız da aynı siz turizmciler gibi herşey dahil üzerine kurulu. Turizmde olduğu gibi demokraside de millete bütün fırsatları aynı paket içinde sunmaya çalıştık. Bu ülkenin hiçbir vatandaşı arasında ayrım yapmamaya çalışıyoruz. Doğulusu- batılısı, kadını- erkeği, genci- yaşlısı, Kürdü, Çerkezi, Lazı, Abazası, Boşnağı hiçbir ayrım yamadan bu ülkenin her bir vatandaşının anayasal haklarından sonuna kadar yararlanması için çalışıp çabalıyoruz. Bunun neticesinde de Türkiye her açıdan farklı bir noktaya geldi.

Türkiyenin ABye ilk başvurduğu yıllarda 1959 yılında Türkiyeye gelen turist sayısının 198 bin 841 olduğu halde bu rakamın 30 milyona yaklaştığını belirten Başmüzakereci Bağış, Türkiyenin yıllık turizm gelirinin 9 milyon dolar şu anda yılda 30 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum