Başkan Kamil Güler Harran Fm'de…

Başkan Kamil Güler Harran Fm'de…

Başkan Kamil Güler Harran Fm'de…
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler “Urfa'nın Tüm Sorunları Ancak Herkes Kendine Düşeni Yaparsa Çözülür”

 

Harran Fm Radyosu Genel Yayın Müdürü Arif Faraç'ın hazırlayıp sunduğu ve ayda bir kez yayınlanan “Bir Konu, Bir Konuk” programının bu haftaki konuğu Şanlıurfa Gazetecileri Derneği Başkanı ve Şanlıurfa Gazetesi İmtiyaz sahibi Kamil Güler oldu.

 

Güler Genel Yayın Müdürü Faraç'ın gündeme dair sorularını yanıtladı. Şanlıurfa'daki Eğitim Sağlık Tarım Ekonomi ve Spor'un konuşulduğu programda Güler çarpıcı açıklamalarda bulunarak Urfa'nın Tüm Sorunlarının Çözümü İçen Herkes Kendine Düşen görevi yapması gerektiğini belirtti.

 

Van'da geçtiğimiz aylarda meydana gelen 7.3'lük depremle ilgili açıklamada bulunan Güler Depremin ardından tüm Türkiye'nin adeta yardım yapmak için seferber olduğunu Hükümetinde bölgeye sahip çıktığını belirterek yapılan yardımlarında zamanında yerine ulaştırılmasının ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın da adeta Van'a sahip çıktığını belirten Güler        “Sadece Şanlıurfa'mızdan Van'daki depremzedelere 3 Trilyon yardım yapılması yardımlaşmanın en güzel örneği burada herkes kendine düşen görevi yapmıştır” dedi.

 

TOPRAĞI BİLİNÇLİ KULLANARAK ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRMALIYIZ

 

Tarım konusunda da açıklamalarda bulunan Güler GAP'ın faaliyete geçmesinin ardından Harran Ovası suyla buluştu. Ancak çiftçinin bilinçsiz sulama yapması bölgede tuzlulaşmayı ortaya çıkardı. Bununla birlikte bu sorun ortaya çok çeşitli ürün deseninin çıkmasını da engelledi. Burada çiftçiye ve özellikle ziraat mühendislerine büyük görevler düşüyor. Bir araya gelerek toprağımız daha iyi kullanmalı ürün desenimizi çoğaltarak ilimizin ekonomisini daha da güçlendirebiliriz dedi.

 

OKUL SAYILARINI ÇOĞLATMAK ÇÖZÜM DEĞİL DENEYİMLİ ÖĞRETMENLERLE KALİTEYİ YAKALAMALIYIZ.

 

Şanlıurfa'daki Eğitim sorununda had safhada olduğunu belirten Başkan Güler  aşırı nüfus artışı ve genç nüfus ile halen 540 bin civarında öğrenci eğitim görüyor. 120 bin civarında da çocuk okula gönderilmiyor. Yaklaşık 660 bin civarında öğrenci büyük bir rakam. 10 bin derslikte 16 bin civarında öğretmen görev yapıyor. Vekil öğretmen ve yeni atanan öğretmenlerle sıkıntı aşılmaya çalışılıyor. Derslik başına 50-60 öğrenci düşüyor. “Okullarımıza baktığımızda hala sınıflarda çocuklarımız üçer dörder kişi oturuyor. Hükümet bir yandan Okul yapıyor bir yandan da çocuklarının okula kazandırılması için çeşitli projeler yapıyor. Ancak sadece betonarme binalar yapıp okul sayısını arttırmak yeterli değil bununla birlikte çok deneyimli öğretmenlerinde ilimize gönderilip eğitim kalitesi yükseltilmeli bunun için yetkililere büyük görevler düşüyor dedi.

 

İlimizdeki işsizlik sıkıntısına değinen Kamil Güler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve aynı zamanda Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik'in Urfa için büyük bir şans olduğunu belirterek “Şanlıurfa'nın bakanı olması ile  Urfa'daki işsizlik sorunu kısmen de olsa giderildi. İşte bir ilin Bakanının olması bazı sorunların çözümünde katkı sağlıyor. Bakan Çelik'in Şanlıurfa'ya iş kur kanalı ile 10 bin personel istihdamı sağlaması sevindirici bir olay.

 

500 BİN SAYIDAKİ YEŞİL KARTLI SAYISI HERGÜN ARTIYOR.

 

Şanlıurfa'nın çeşitli sağlık sorunlarının da olduğunu dile getiren Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler nüfusu 1 milyon 700'e yaklaştı. Şanlıurfa'da 500 binin üzerinde yeşil kartlının bulunduğunu belirterek bununla birlikte yeni doğan çocuk sayısı ve artan büyük göç en başta sağlık sorunlarını ortaya çıkarıyor. Özel hastanelerin sayısının artması pozitif anlamda olumlu ancak Şanlıurfa gibi önemli bir il için yeterli değil dedi.

 

SADECE FUTBOL'A DEĞİL SALON SPORLARINA DA GEREKEN ÖNEM VERİLMELİ

 

Spor konusunda da açıklamalarda bulunan Güler İlimizde sadece Futbol'un ön plana çıkarılmamasını salon sporlarının da arttırılarak bu konuda çalışmalar yapıp bölgemizi spor konusunda da başarılı çalışmalar yaparak tanıtabilir bununla birlikte gençlerimi internet cafeler ve kahvehane ortamından uzak tutarak topluma kazandırabiliriz dedi. Faraç'ın Şanlıurfa sporun son durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu yanıtlayan Başkan Güler “Bu yıl Kemal Saraçoğlu Başkanlığında iyi bir yönetim ve teknik ekipten oluşan takım kuruldu ilk haftalardaki ardı ardına alınan galibiyetler bizi sevindirirken son iki haftadır alınan mağlubiyetler bizleri üzdü inşallah takımımız en kısa sürede toparlanarak eski havayı tekrar buluruz dedi.

 

Yaklaşık iki saat süren programın sonunda Harran Fm Genel Müdürü İ.Halil Aslan Başkan Güler'e ziyaret anısına plaket vererek teşekkür etti. Güler baştan aşağı yenilenen Radyo Harran çalışanlarına bundan sonraki yayın hayatında başarılar diledi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum