AMAZON KRALİÇELERİNİN BAŞI AÇILDI

AMAZON KRALİÇELERİNİN BAŞI AÇILDI

AMAZON KRALİÇELERİNİN BAŞI AÇILDI
00 0000 - 00:00

Çadırların kaldırılma nedeninin ise mozaiklerin bozulan kısımlarında yapılan düzenlemelerin güneşin etkisiyle daha çabuk sağlamlaşması, kazı alanında yapılan ölçüm ve çizim çalışmaları nedeniyle olduğu belirtiliyor.
Şanlıurfa'da Halepli Bahçe’de park çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan ve 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen mozaikler, Amazon Kraliçesi Penthesileia'nın av partisini resmediyor.
Amazon Kraliçesi Penthesileia'nın av partisinin resmedildiği mozaik üzerinde keklik, göğsü açıkta av yapan kız, Kraliçe'nin aslanın kalbine mızrağı sapladığı an ve aslanın ağzından akan kanlar ile ceylan, at, çıplak küçük çocuk ve insan başlı at resmediliyor. Devam eden kazılarda daha çok ve değişik mozaik figürleri gün yüzüne çıkarılıyor.
Yaklaşık 14 metrekare olan mozaiği oluşturan tesseraların Fırat Nehri'nden toplandığı ve ince bir işçiliği bulunduğu belirtiliyor.
Amazon Mozaiklerinin gün yüzüne çıkarıldığı ilk günlerde üzerleri yerde brandalarla örtülerek koruma altına alınmasına rağmen, her yağmur yağdığında mozaiklerin çıktığı kazı alanları yağmur suları ile doluyordu. Dolayısıyla mozaik alanın çevresi kazılıp kazı alanı yüksekte bırakılarak tedbirler alındı.
Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü, güneş, yağmur suları ve çocukların tarihi Amazon Mozaiklerine zarar vermemesi için alanın çevresi koruma duvarlarıyla çevrildi. Üzerlerine kurulan kıl çadırlar geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Çadırların kaldırılma nedeninin ise mozaiklerin bozulan kısımlarında yapılan düzenlemelerin güneşin etkisiyle daha çabuk sağlamlaşması, kazı alanında yapılan ölçüm ve çizim çalışmaları nedeniyle olduğu belirtiliyor.
Ziyaretçilerin mozaikler üzerinde dolaşmamaları için de ahşap köprüler kurulup yol yapılarak yürüme alanları oluşturuldu. Rüzgarın etkisiyle tozlanan mozaiklerin daha iyi görünebilmesi için de ziyaretçiler geldiğinde görevliler tarafından su püskürtülerek net bir şekilde görülmeleri sağlanıyor. Aksi durumda mozaikler solgun halde görülebiliyor.
Kazı çalışmalarının sona ermesinin ardından bölgenin Açık Hava Mozaik Müzesi haline getirileceği belirtiliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum