ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ZİYARET

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ZİYARET

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ZİYARET
00 0000 - 00:00

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin ve yönetim kurulu üyeleri ve meclis başkanı M.Sait Melik ile  görüştü.
Şanlıurfa’nın ekonomisi ile ilgili ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin’den bilgi alan ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner, kentin tarımsal, güneş enerjisi ve turizm potansiyeli üzerinde sohbet etti. Ziyaretin verimli geçmesi için ABD Büyük Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner’den tarımsal ve hayvancılığın Şanlıurfa’da geliştirilmesi için ABD’ki uzmanlardan bilgi desteği talebinde bulunan ŞUTSO Başkanı Ertekin, güneş enerjisi elektrik üretimi panellerinin üretimi ile ilgili de ABD’li firmalarla iş yapma talebinde bulundu. Şanlıurfa’nın önemli bir tarım potansiyelinin olduğunu ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner’e anlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin,” Üniversitelerinizdeki uzmanlarınızdan Tarım ve hayvancılık konularında teknik bilgi desteği istiyoruz. Buraya gelmenize bir anlam katmak istiyoruz. Yoksa buraya gelip bizi ziyaret etmeniz yeterli değil. Bu ziyaretin anlam bulması için birlikte bir iş yapmış olalım. Bu tarımsal, hayvancılık ve güneş enerjisi alanında olabilir. Biz güneş enerjisi panelleri üretimi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda arayış içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da bu konuda çeşitli incelemelerde bulunduk. Siz de bu konuda bir firmanızla bize destek verirseniz sizinle de böyle bir tesis kurabiliriz.”dedi
ŞUTSO Meclis başkanı M. Sait Melik’in de hazır bulunduğu ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner Şanlıurfa ziyaretinde hazır bulunan ŞUTSO Başkan yardımcısı Cem Göncü de turizm konusunda görüşlerini bildirdi. ABD’lilerin Şanlıurfa’ya az geldiğini ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner’e aktaran ŞUTSO Başkan yardımcısı Cem Göncü, Şanlıurfa mevcut turizm potansiyelinin yalnızca yüzde 10’nu kullana bildiğini söyledi. Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği yeri alması için çalıştıklarının bu konuda nelerin yapılacağı konusunda ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner’den görüş öneri talebinde bulunan Cem Göncü, ABD’lerin Şanlıurfa’yı az ziyaret etmesinin nedenlerini de sordu. Bir yılda bin 58 ABD’linin Şanlıurfa’yı ziyaret ettiğini dile getiren ŞUTSO Başkan yardımcısı Cem Göncü,”Biz tarımla turizmi birleştirmek istiyoruz. Turist Şanlıurfa’ya geldiğinde hem tarıma dokunsun hem de turizme dokunsun istiyoruz. Gerekirse turistlerimiz çiftçilerimizin evinde kalsın. Birlikte pamuk toplasın. Turizm şehrinin tadını çıkartsın.”şeklinde konuştu.
ŞUTSO’nun görüş ve önerilerini dikkate aldıklarını belirten ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner, bu konu üzerinde çeşitli temaslar kurup çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi
İkili görüşmelerinin sonunda ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşar yardımcısı Courtney L. Turner’e yöresil bir kilim hediye etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum