7 milyon dolar ceza

7 milyon dolar ceza

7 milyon dolar ceza
00 0000 - 00:00

Şirket, 38 ABD eyaleti ile vardığı anlaşma çerçevesinde, topladığı email, şifre ve internette arama tarihçesi gibi bilgileri silmeyi kabul etti.

Bu veriler, Google aracı 2008-2010 yılları arasında sokaklardan görüntü kaydettiği sırada özel kişilere ait kablosuz internet ağları üzerinden edinildi.

Şirket yaptığı açıklamada, kişisel verilerin proje liderleri tarafınndan istenmediğini ve hiçbir şekilde kullanılmadığını söyledi.

Açıklamada Connectitut Başsavcısı George Jepsen ve diğer eyaletlerin savcıları ile anlaşmaya vardığımız için memnunuz denildi.

Reklam kampanyası

Google ile hukuki düzeyde anlaşmaya varıldığını New York Başsavcısı Eric Schneiderman açıkladı.

Başsavcı Tüketicilerin önemli kişisel ve finansal bilgilerini, Google gibi şirketlerin uygunsuz ve istenmeyen şekillerde kullanımına karşı korumaya hakları var dedi.
Başsavcı anlaşmanın gizlilik hakları ile ilgili olduğunu ve izinleri olmadan bilgileri toplanın kişilerin haklarını korurduğunu söyledi.

Googleın topladığı bilgilerin tamamını silmesine ve ayrıca gizlilik ve veri kullanımı konusunda çalışanlarına yönelik 10 yıl sürecek bir eğitim programı başlatmasına karar verildi.

Anlaşmaya göre Google, tüketicilerin kablosuz internet ağları üzerinden erişilebilen kişisel bilgilerini nasıl güvenli hale getirecekleri konusunda bilgilendirici bir reklam kampanyası yapmasına karar verildi.

Devede kulak

Google, soruna, bir mühendisin yazılıma istemeden sahte bir kod girmesinin yol açtığını öne sürüyor.

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından dünyanın birçok yerinden yetkililer Googledan kişisel verilerin toplanması konusunda değişiklikler yapmasını talep etti.
Ovum araştırma şirketinde telekom uzmanı Jan Dawson, bunun bugüne kadar bu konuda verilen en büyük ceza olduğunu söylüyor.

Ancak Dawson bu cezanın Google gibi büyük bir şirket için devede kulak kaldığını belirtiyor.

Dawson, Googleı asıl tehdit edecek şey, denetleyicilerin şirketin internette arama tarihçesi gibi kişisel bilgileri kullanma biçimi konusundaki tavrını değiştirmesi olurdu diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum