Vali Yavaşcana DTP'den tepki

UrfaHA-Şanlıurfa Valisi Yavaşcan'a bir tepki de DTPlilerden geldi.

Vali Yavaşcana DTP'den tepki

UrfaHA-Şanlıurfa Valisi Yavaşcan'a bir tepki de DTPlilerden geldi.

 Vali Yavaşcana DTP'den tepki
31 Aralık 2013 - 23:00

DTP Şanlıurfa İl Başkanı  İbrahim Ayhan’da Vali Yavaşcan’ın Ak Parti Temayül yoklamasına katılmasının yapıldığı DSİ konferans salonuna gitmesine şöyle tepki gösterdi. "Vali’nin temayül yoklamasına katılması tarafsızlığına gölge düşürmüştür dedi.

Yerel seçimlere giderken AKP devletin tüm olanaklarını kullanarak seçimi kendi lehine çevirmek için çalışmaktadır. Geçmiş seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de AKP ‘nin halkı aldatmak için kömür, makarna ve benzeri gıda maddeleri dağıtarak devletin en temel  sosyal yardımı siyasi malzeme olarak kullanmaktadır. Hatta Başbakan  sadaka bizim kültürümüzdür. Diyerek yapılan çalışmayı meşrulaştırmaktadır.Bir yandan böylesi oyunlarla halkın oylarını almaya çalışan AKP diğer yandan devletin resmi görevlilerini bir AKP’li olarak çalıştırmaktadır.

AK Partinin temayül yoklamasına katılması ile Vali tarafsızlığına gölge düşürdü

Urfa Valisi Yusuf Yavaşcan hakkında uzun zamandır urfa kamuoyunda  bu tür söylentiler dolaşmaktadır. Urfa Valisi Yusuf Yavaşcan siyasi olarak tarafsız olması gerekirken basından çıkan haberlere göre AKP’nin temayül yoklamasına katılması tarafsızlığına yönelik söylentilerin gerçek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Resmi görevliler tarafından yürütülen AKP taraftarlığı bölgenin bir çok yerinde de gerçekleştirilmektedir. Bu yaşanan örnekler açığa çıkarmaktadır ki önümüzdeki yerel seçimler çok daha adil, tarafsız ve halkın kendi özgür iradesini yansıtabileceği koşullarda olmayacağını göstermektedir. Bu durumun seçimine gölge düşüreceği kaygısını taşımaktayız. Halkımızın AKP’nin bu tür yönlendirmelerine karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Geçen Pazar günü İlimizde de kendi partimize yönelik böyle bir temayül yoklaması yaptık. Tesadüfen aynı gün AKP’nin de  DSİ Konferans salonunda  böylesi bir temayül yoklaması olmuş basında çıkan haberlere göre, Urfa Valisi temayül yoklamasının yapıldığı salona gitmiş, resmi görevi gereği tarafsızlığını çok ciddi bir şekilde koruması gereken Vali’nin  böyle bir gidişi gerçekleştirmiş olmasını kesinlikle yanlış olduğunu ve bu seçime gölge düşürür.

Vali 1 Aralık’a kadar istifa edip Belediye Başkan aday adayı olabilir di ?

Seçimler boyutunda varsa Vali’nin böyle bir niyeti  resmi takvim açıklandı. 1 Aralık’a kadar tüm devlet yetkilerinin istifa etmesi gerekiyordu. Eğer Vali’nin Belediye Başkanı olma veya Belediye Başkan aday adayı olma gibi bir niyeti var idi ise Vali’nin  01 Aralık’a kadar istifa ederdi. Resmi prosedüre uygun AKP’nin siyasal faaliyetlerine katılabilirdi. Buna bir itirazımız yok. Ancak, bu resmi prosedürü uygulamadan AKP’nin parti faaliyetlerine doğrudan Vali’nin katılıyor olması ve buna dair söylentinin  yaşanıyor olması bile bu seçimlerin çok ciddi  şekilde tarafsızlığına gölge düşürmüştür. Bir vali resmi yetkili bu şekilde davranamaz diye düşünüyorum. Dedi.

 

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum