Eğitim-Bir-Sen Öğretmenler Günü Kutlamalarına katılmadı

Eğitim-Bir-Sen Öğretmenler Günü Kutlamalarına katılmadı

Eğitim-Bir-Sen Öğretmenler Günü Kutlamalarına katılmadı
00 0000 - 00:00

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı yazılı açıklamada ; Öncelikle geçtiğimiz ay içerisinde Van ilimizde meydana gelen depremde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza ve hassaten bölgeye eğitim neferi olarak gelip, enkaz altında kalan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Bugün burada 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öğretmenler açısından çok da kutlanacak bir durum ortada olmaması nedeniyle “Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz” demeyi uygun bulmadığımızdan sloganımız “Bu yıl Öğretmenler Gününü Kutlamıyoruz” olacak.

Her yıl Öğretmenler Günü’nde süslü cümleler ile öğretmenlerin duygularına hitap edenlerin, bu yıl alışkanlıklarını bir kenara bırakmasını ve öğretmenlerin, kuru lafa karnının tok olduğunu bilmesini istiyoruz.  Milli Eğitim’de neredeyse en düşük maaş alan kişiler olarak, bugün buradan başta Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı olmak üzere, hükümet yetkililerine içine düşürüldüğümüz durumun utancını hatırlatarak sesleniyor; Mecliste şoförüne ve sekreterine zam yapanlara, iki öğretmen maaşının maalesef bir sekreter maaşı etmediğini haykırıyoruz.

Milli Eğitim Bakanı, Kendi Çalışanına Sahip Çıkmak Yerine Süründürüyor

Öğretmen ve öğretim elemanları olarak kimseden lütuf istemiyoruz. Kendi çalışanına en fazla sahip çıkması gereken Sayın Bakan, göreve geldiği günden beridir, başta kendisine duyduğumuz güven olmak üzere tüm umutlarımızı yerle bir etmiştir. Her eğitim-öğretim yılı başında dönen filmi tekrar sahneye koyan Sayın Bakan, hiçbir okulun kesinlikle bağış almayacağını sert tonda deklare etti. Bir okul müdürümüz sendikamıza telefon ediyor, diyor ki: “Kalorifer sistemimizde arıza meydana geldi. Sorduk 600 TL gidiyor, Bakan Bey’in korkusundan bağış da alamadık. Müdürlüğümüze başvurduk, kendi imkânlarınızla halledin dediler. Ne yapalım.” Şimdi bu okul müdürü ne yapsın Sayın Bakanım? Çocuklar üşümesin diye öğretmenlerinden para mı toplasın, yoksa başlattığınız bağış soruşturmasıyla mı uğraşsın?

Ortaöğretim öğretmenlerinin 45 gün, ilköğretim öğretmenlerinin 2 ay yaptıkları tatilin 3 aya tekabül ettiğini, hesap yöntemini anlamasak da Sayın Bakan sayesinde öğrendik. Öğretmen rotasyonunu Eğitim-Bir-Sen olarak Kavimler Göçüne benzetmiştik,hatırlarsınız. Ister iller arası ister il içinde biz bu uygulamanın karşısındayız. Bir Bakanlık yetkilisi kalkıp öğretmen rotasyonunun neyi amaçladığını açıklayabiliyor mu? Açıklayamazlar,çünkü gerekçe yok. Mantık ne peki, onlara göre Türkiye’nin eğitim sorununun başında öğretmenler geliyor, bu nedenle öğretmenlerin hizaya getirilmesi lazım.(!)

Peki ek ödemelere ne demeli. Eşit işe eşit ücret bizim de hükümetin de yıllardan beridir gündeminde olan bir konuydu. 666 sayılı KHK ile getirilen uygulamanın mağduru kimler. Tabiki öğretmenler, bir de üniversitelerdeki öğretim elemanları. Bu sefalet maaşının giderilmesi için hem masada hem de meydanlarda mücadale eden Eğitim-Bir-Sen Toplu Sözleşme Masası’nda bu işi çözmezse meydanlar ısınacak demektir.

Sorunlarımız daha çok var biliyor musunuz? Yıllardır devam eden yılda iki kez özür grubu tayinleri kimsenin görüşü alınmadan yaz tatiline sıkıştırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulaması ile ucuz yönden karşılamayı tercih etmekten bir türlü vazgeçmedi. Bölgemizde hâlâ bazı sınıflarımız 70 kişilik.

Öğretmenler Gününde Kutlama Mesajı Değil, Hakkımızı İstiyoruz

2011-2012 eğitim-öğretim yılının adeta öğretmenlere tokat atma yarışına dönüştüğü bir ortamda bu günü kutlamanın çok anlamlı olmadığını düşünerek, cefakâr öğretmenlerimizin,hizmetli ve şeflerimizin de desteğiyle bu yıl resmi Öğretmenler Günü kutlamalarına katılmıyoruz. Eğitim çalışanlarının kutlamaların en iyilerine layık olduklarının ne kadar bilincindeysek, yılda sadece bir kez süslü cümlelerle öğretmenlerimizin kalbi çalmaya çalışanlara sessiz kalınmaması gerektiğinin de bilincindeyiz. Dedi  (Haber Yusuf Güler)

YORUMLAR

  • 0 Yorum