CHP Heyetinden Güler'e ziyaret

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir , CHP Haliliye ilçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz, Karaköprü ilçe Başkanı Yusuf Ziya Ural ve CHP Yönetim Kurulu üyesi Cahit Coşkun Şanlıurfa Gazeteciler Derneğini ziyaret etti.

CHP Heyetinden Güler'e ziyaret

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir , CHP Haliliye ilçe Başkanı İbrahim Halil Alagöz, Karaköprü ilçe Başkanı Yusuf Ziya Ural ve CHP Yönetim Kurulu üyesi Cahit Coşkun Şanlıurfa Gazeteciler Derneğini ziyaret etti.

CHP Heyetinden Güler'e ziyaret
14 Ekim 2021 - 17:41

özel haber (Süleyman Güler)

Ziyarette; CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir ile Şanlıurfa’nın sorunları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Şanılurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler ziyarette yaptığı açıklamada; Türkiye’de 40 Girişimsel Nöroloji doktorundan birisi olan Sedat Yaşin  urfa’da görev yaparken Harran Üniversitesine öğretim görevlisi olmak için müracaat etti.Ancak, Üniversite ihtiyacım yok deyip almadı. Gaziantep Üniversitesi bu doktoru yardımcı doçent olarak aldı. Aynı zamanda üniversite görev yapan Doç.Dr. Halil Ay’ı da aldı. Urfa inme merkezi doktorsuz kaldı. Beyin kanaması ve beyne pıhtı atması durumunda hastalar Antep’e gitmek zorunda kalacak.Harran Üniversitesinde göğüs cerrahisi doktoru Prof.lüğü verilmediğinden Adıyaman Tıp fakültesince prof.ünvanı verilmesi üzerine Adıyaman’a gitti. Göğüs cerrahisi doktorsuz kaldı.YÖK, Üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı arasında koordinasyon olmadığını bu nedenle bir üniversite hastanesinde 7-8 doktor olmasına rağmen başta bir il üniversitesindeki  doktorları da alıp o ili doktorsuz bırakabiliyor.bu kurumlar arasında muvafakat sistemi getirilmelidir. Şanlıurfa’da Kızılay kan merkezi halen yok. Şanlıurfa’da toplanan kanlar Gaziantep iline gidiyor ve işlenip urfa’daki hastanelere dağıtılıyor. Trafik kazaları ve yaralamalı olaylarda kan ihtiyacında taze kan için  antep’e gitmek zorunda kalıyorlar. Şanlıurfa’da elektrik sorunu yıllardır çözüme kavuşturulmadı. Yaz ve kış dönemlerinde sık sık elektrikler kesiliyor. Şanlıurfa’ya demir yolu getirilmesi için yıllardır projeler yapılıyor. Halen Şanılurfa_Suruç veya Şanlıurfa –Akçakale bağlantısı yapılamadı. Onbinlerce öğrencinin eğitim gördüğü Harran üniversitesi yerleşkesi Osman bey-Şanlıurfa merkez arasında yaklaşık 30 kilometrelik raylı sistemin yapılması halen gündemde değil. Şanlıurfa’da ev fiyatları Türkiye ortalamasının çok üstünde artış var. Kiralarda da aynı durum da. Devlet memurları aldığı maaşın yarısına yakınını kiraya vermekte ve kamu görevlileri urfa’dan kaçmaktadır. TOKİ’nin mutlaka büyük projeler urfada yapmalıdır. Suriyelilerin Şanlıurfa’da resmi olmayan rakamlara göre 500 binin üzerinde sığınmacı var. Şanlıurfalılar rahatsız. Vergi vermeden işyeri açan Suriyeliler haksız rekabet ile Urfalı esnafı ekonomik sıkıntıya düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca Suriyeli gençlerin parklarda toplu dolaşmaları  nedeni ile Şanlıurfalı gençlerle zaman zaman kavgaları huzuru bozmaktadır.dedi.
Sanayi, Ticaret, Enerji Tabi kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Üyesi CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise Şanlıurfa’da Sivil  toplum örgütlerini ziyaret ederek  sorunları aldıklarını, bu çerçevede Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler’i de ziyaret ettiklerini belirtti. DURMAZ, 19 yıldır Türkiye’nin demokrasi ,basın özgürlüğü ve ekonomi alanında durumunun belli olduğunu belirtti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu’nun Görevlendirmesi İle Şanlıurfa'ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Viranşehir ve Akçakale'de Sivil Toplum Kuruluşlarını, Meslek Odalarını, Muhtarları, Esnaf ve Vatandaşları ziyaret etti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum