Bir O Yana Bir Bu yana

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, protokolü de yanına alarak Karaköprü Saraçoğlu Mobilya önünde bakanı beklemeye başladı.

Bir O Yana Bir Bu yana

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, protokolü de yanına alarak Karaköprü Saraçoğlu Mobilya önünde bakanı beklemeye başladı.

Bir O Yana Bir Bu yana
31 Aralık 2013 - 23:00

Bakanın yaklaştığını duyan protokol yerini alırken, protokolü sıraya koyma görevini de Vali Yavaşcan yaptı.

Protokolü sıraya koyduktan sonra Bakana verilecek dosyayı hazırlatan Yusuf Yavaşcan, en önde bakanın gelmesini bekledi. Karaköprü’de karşılanan Bakan Şimşek başta Vali Yusuf Yavaşcan olmak üzere,  protokolde bulunan partili, bürokrat, vatandaş demeden herkesle tokalaştı.

Vali, bakan Şimşek’e dosyayı verebilmek için en uygun yer olan Saraçoğlu mobilyaya davet etti. “5 dakika burada soluklandıktan sonra yola devam etseniz.” ricasına AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak itiraz etti.

Vakit kaybettiğini seçmenlerin Suruç’ta beklettiğini dile getiren Milletvekili Başak akşam dönüşte Valiliğe uğrarsa daha uygun olacağını bakana aktardı. Bakan iki arada bir derede kalırken, Vali tekrar söze girerek  Mehmet Şimşek’i  Saraçoğlu mobilya’da oturmaya ikna etti.

Kapıya doğru yönelen Bakan Mehmet Şimşek’e son hamleyi Ramazan Başak yaptı. Başak Bakan Şimşek’e “Zamanın kısıtlı olduğunu, Suruç’ta seçmenlerin beklediğini, orada konuşma yapılacağını ve geç kalacağını” dile getirerek  oturmadan Suruç yolunu tuttu.

Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak müdahalesi olmaz ise Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'e Vali Yavaşcan bir mobilya dükkanında dosya verecekti daha doğrusu samimiyeti artırıp sohbet edecekti..Devlet geleneği de bozulacaktı. Brifingin Valilikte verilmesi gerektiğini bilen Ramazan Başak'ın müdahalesi bu olumsuzluk önlendi.Kurt politikacılar dosyayı Bakanın incelemesi için korumaya verilebileceğini çok iyi biliyorlardı.

Elinde dosyası ile akşam Bakanı beklemeye başlayan Vali Yavaşcan, basına da bakan Şimşek’in  18:00’de Valiliği ziyaret edeceğini duyurdu. Bakan 18:00’de valilik programını da iptal etmesi Vali Yusuf Yavaşcan’ın moralini bozdu.

Bakan için tozlu yolda bekleyen Vali Yavaşcan bakanın bu gelişinden hiç bir şey anlamadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde de Belediye Başkanlığını ziyaret programına koymayan Vali Yavaşcan'a zaman kısıtlı onun için Belediye programı koymadık diye konuşması üzerine siyasiler de zaman kısıtlı ise Vilayeti iptal et demeleri üzerine sesi ve soluğu kesilen Yavaşcan'ın programının aksine Başbakan temayülleri değiştirerek önce Belediye'ye sonra Valiliğe gitti.

Bu tarihten sonra Bakanlar dahil tüm programlara Vali Yavaşcan ;Belediye ziyaretini koymaya başladı.Mehmet Şimşek'in Valiliği ziyaret etmemesi ise Devletin gücü ve kudretini Vali'nin etkin şekilde kullanamadığı anlamına geldiği belirtildi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Basının sorularını da yanıtsız bıraktı.

(Urfaha-20.10.2008)

görüntü :

http://www.sanliurfa.com/news_detail.php?id=5263

 

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum