Beşiktaş ve Trabzonu bekleyen tehlikeler!

Beşiktaş ve Trabzonu bekleyen tehlikeler!

Beşiktaş ve Trabzonu bekleyen tehlikeler!
00 0000 - 00:00

Türkiyenin iki dev kulübünü etkileyecek önemli yol ayrımına gelindi.

 

Soruşturmanın başladığı tarih olan 3 Temmuzdan itibaren devam eden süreçte UEFA, Fenerbahçeyi Avrupa Kupalarından men ederek ilk refleksini göstermişti.

İddianamenin açıklanmasının ardından ise UEFAnın yapacaklarına yönelik senaryolar konuşulmaya başlandı.Habere geniş yer ayıran Bugün gazetesi, konuyla ilgili spor avukatları ve çeşitli bilirkişilerin görüşlerini aldı.

İşte o haber:

1- UEFA, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği anda bir karar alabilir. İddianameyi kendisi inceler. Bu kararlarla adı iddianamede geçen Beşiktaş ve Trabzonspor iki takımda Avrupadan uzun yıllar men cezaları olabilir. Ayrıca Beşiktaş ve Trabzonsporun gruptaki rakipleri maddi ve manevi dava açabilir.

2- UEFA Türkiye Futbol Federasyonunun kararını bekleyebilir. Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulunun kararına göre hareket edebilir. Ancak bunun tamamlanması 2-3 ayı bulur. Böylece karar sezon sonu verilebilir.

3- UEFA iddianameyi yetersiz görüp, mahkeme sonucunu bekleyebilir. Ancak uzmanlara göre bu çok düşük bir ihtimal.

2 yıl men edilebilir

Alpay Köse (Spor avukatı): UEFA iddianameye göre karar alabilir. Bu olayda en riskli takım Trabzonspor... Çünkü şu an Şampiyonlar Liginde mücadele ediyor. Fenerbahçenin şike yaptığı kesinleşirse Avrupadan 1-2 yıl men cezası alabilir. Trabzonspor ise 5-8 yıl arasındamen cezası alır. Beşiktaşın başkanının ismi geçmediği için durum farklı. Ancak Beşiktaşında alacağı men cezasıağır olacaktır. Beşiktaş ve Trabzonsporun grubunda yer alan takımlar maddi ve manevi tazminat davaları açabilir.

Vedat Türker (Spor avukatı): UEFA, Beşiktaş ve Trabzonsporu Avrupadan hızlı bir şekilde men edecektir. Kulüplerin alacakları cezaların daha ağır olma ihtimali yüksek. UEFA tarafından takımlara 2-5 sene arası men cezası bekliyorum. Gruptaki diğer takımların maddi zararlarını UEFAdan talep eder. UEFA da kulüpleri verdiği primleri tekrar geri isteyecektir.

Levent Erdoğan (BJKeski yöneticisi): UEFAnın iddianameye göre karar vermemesi lazım. Çünkü bu iddianame iddialardan ibaret... İlk önce Federasyonun kararını vermesi gerekir. Bundan sonra UEFAnın harekete geçmesi gerekir. Ancak UEFA tüm iddianameyi inceler kendisine göre suç görürse kendiside bu kararı alabilir. Ancak buna yanaşacağını düşünmüyorum.

Küme düşmeler neleri değiştirir?

1) Şike ve teşvik iddiaları geçen sezona ait. Geçtiğimiz sezon küme düşen üç takım, düşen takımsayısına göre, tekrar Süper Lige çıkabilir. Bu takımlara bir de tazminat şansı doğabilir.

2) Bu sezon lig tescil edilmeyebilir. Bu sezon ligde küme düşme kaldırılabilir. İddiaların geçen sezon olması bu sezon küme düşme olasılığını zayıflatıyor. Geçtiğimiz sezon sırasıyla düşen takımlar şöyle: 16. sıra Bucaspor, 17. sıra Konyaspor, 18. sıra Kasımpaşa.

LİG BİTMEDEN KÜME DÜŞÜRME OLURSA...

Bu konuda bir Ankaraspor örneği var. Ankaraspor her ne kadar farklı sebeplerden ötürü küme düşürüldüyse de, sonuç itibariyle o sezon bu takımla oynayan ya da oynamayan tümekipler hükmen galip sayılmıştı. Federasyon bu yolu izleyebilir.

HAKLARIMIZ İADE EDİLSİN

Hilmi Öksüz (Kasımpaşa Başkanı): Federasyonun alacağı kararı merakla bekliyorum. Kasımpaşa başta olmak üzere Bucasporun ve Konyaspor haklarının geri verilmesini istiyoruz. Hukukun ön gördüğü şartlarla birlikte maddi ve manevi olarak hakkımızı arayacağız

YORUMLAR

  • 0 Yorum