10 Gündür Urfa'dalar 2 Gündür Üşüyorlar

13 yıldırı tek göz odada üstü brandalarla kapatılmış evde yaşayan Köse ailesi zor günler geçirmeye devam ediyor.

10 Gündür Urfa'dalar 2 Gündür Üşüyorlar

13 yıldırı tek göz odada üstü brandalarla kapatılmış evde yaşayan Köse ailesi zor günler geçirmeye devam ediyor.

10 Gündür Urfa'dalar 2 Gündür Üşüyorlar
29 Eylül 2014 - 19:44

Eyyübiye İlçesine bağlı Selçuklu Mahallesinde ikamet eden Köse ailesi mevsimlik işçi olarak İç Anadolu bölgesinde çalışıyor ve geçimini buradan sağlıyor. Kışın ise Şanlıurfa’ya gelen Köse ailesi iş bulamadığı için sıkıntılı günler yaşıyor. Tek göz odalı evini farelerin basması üzerine üst katı yapma kararı alan aile kendi imkanlarıyla geçtiğimiz sene evini yaptırdı. Maddi imkanları elvermeyen aile evinin kaba inşaatını bitirdi ama camlarını ve kapılarını taktıramadı.

10 GÜNDÜR URFA’DALAR 2 GÜNDÜR ÜŞÜYORLAR

Mevsimlik işçi olarak Sivas’ta çalışan aile yaklaşık 10 gün önce Şanlıurfa’ya evlerine döndü. Camı ve kapısı olmayan evlerine 2 minder atan aile geceleri soğuktan yatamıyor. Maddi durumlarının el vermediğini belirten Baba Tahsin Köse; “ 3 çocuğum var eşim ve ben 5 kişi burada yaşıyoruz. Görüyorsunuz camımız penceremiz yok. Maddi durumum el vermiyor yazın mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyoruz kışın Urfa’da iş bulamıyoruz. Bu seneki kazandığımız parayı geçen seneden borç edip bu evi yaptırmıştım borcumuzu ödedim. Paramız bitti evimizin kapı penceresini yaptıramadık. Penceresiz, kapısız kaldık. 10 gündür Şanlıurfa’dayız havalar normaldi sorun olmuyordu fakat 2 gündür yağmur yağıyor özelikle geceleri çok soğuk oluyor. ” dedi.

“VADEDİLEN YARDIMLAR YAPILMADI”

Seçim öncesi birçok siyasetçinin geldiğini ve durumlarını gördüğünü anlatan Tahsin Köse; “ Seçim öncesi siyasetçiler evimize kadar geldi ve durumumuz yerinde inceledi hepsi yardım edeceğini söyledi ama bu güne kadar kimse gelmedi. Soğulsun Fakıbaba’nın bize yardımı oldu onun dışında bir daha buraya uğrayan olmadı. Devletimizden Allah razı olsun Kömür yardımı yaptı. Kömürlerimizi yaksak da penceresiz kapısız bir evi nasıl ısıtacağız onu düşünüyoruz. Birde senede 300 lira okul yardımı alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“OKUL ELBİSEM OLMADIĞI İÇİN OKULA GİDEMİYORUM BEN OKUMAK İSTİYORUM”

Okuluna maddi imkansızlıklar nedeniyle gidemeyen 11 yaşındaki Melisa ve 13 yaşındaki Cem kardeşler abisi 17 yaşındaki Veli’nin kaderini paylaşmak istemiyor. Maddi sorunlar yaşayan Köse ailesinin en büyük çocuğu olan 17 yaşındaki Veli babasının durumu olmadığı için eğitimini yarıda bıraktı. Kardeşleri Melisa ve Cem ise okumak istiyor. Okula gitmek için kıyafetinin olmadığını belirten Melisa ve Cem kardeşler; “ Biz okumak istiyoruz fakat maddi durumumuz olmadığı için okula gidemiyoruz. Bu sene okullar açıldı kıyafet almak için mağazaya gittik bize kıyafetlerin 100 lira olduğunu söylediler paramız olmadığı için alamadık. Biz okumak istiyoruz” sözlerine yer vererek yetkililerden yardım istediler.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ: “BİZİM BÖLGEDE DEĞİLSİNİZ EYYÜBİYE KAYMAKAMLIĞINA GİDİN”

Durumu olmadığı için bugün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne Başvuran Baba Tahsin Köse; “ Bugün Valilik bünyesinde olan Sosyal Hizmetlerine gittik bizi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne götürdüler. Görüştük bize Eyyübiye’de oturduğumuz için Eyyübiye Kaymakamlığına gitmemizi söyledi. Eyyübiye Kaymakamlığına gittik burada bize dilekçe doldurun size dönerler dediler. Biz dilekçemizi doldurduk ama ne zaman dönerler bilmiyoruz” sözlerini sarf etti.

UrfaHA

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum