Ana Sayfa Sağlık Yılbaşı gecesi beyaz leblebi tüketmeniz de fayda var!

Yılbaşı gecesi beyaz leblebi tüketmeniz de fayda var!

Dr. Fevzi Özgönül, yılbaşı gecesi beyaz leblebi tüketilmesinin faydalı olduğunu ifade ederek, “Yeni yılın ilk sabahı dinlenmiş, dinç ve canlı kalkın.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2017 Cuma 11:02
Yılbaşı gecesi beyaz leblebi tüketmeniz de fayda var!

Tüm yıl öyle dinç yaşamak istiyorsanız yılbaşı akşamından itibaren de beden aklınızı kullanmaya devam edin." dedi. 
Dr. Fevzi Özgönül, yılbaşı gecesi yemeği hakkında şu bilgileri verdi.
“Bir söz vardır alışverişe aç giderseniz, lüzumsuz birçok şey alırsınız aynı şekilde yılbaşı akşamı da yemeğe aç oturursanız çok fazla yiyip akşam uyuyamazsınız ve sabah çok yorgun kalkarsınız. Bu yüzden yılbaşı akşamı eğer yemeğe gidecekseniz önce hafif bir kahvaltılık yapmak uygundur. Akşamüzeri içtiğimiz çay ve kahve yanında yılın son atıştırmalığı olarak arzu ettiğiniz her türünü yiyebilirsiniz.”
Meyveyi akşam yerine yanında yoğurt ile öğünde yemenin daha faydalı olduğunu kaydeden Dr. Özgönül, “Meyveyi akşam tercih ederseniz gece rahat uyuyamazsınız. Akşam yemeğinde yılbaşı ritüellerinden ödün vermeyin fakat aceleniz de olmasın. Ertesi gün baş ağrısız ve dinlenmiş olarak kalkmak istiyorsanız acele yemeyin. Akşam zeytinyağlı yemekleri, etli yemekleri, hindiyi, iç pilavı, yoğurtlu mezeleri, çerezi serbestçe, çok aşırıya kaçmadan yemenizde bir sakınca yok. Çerez seçiminde mideyi rahatlatan beyaz leblebiden arada tüketmek aşırı yemek isteğini de frenleyecektir. Geceyi mümkünse bir çorba ile sonlandırmak hem bütün gece yediğimiz yemeklerin daha kolay sindirilmesini hem de daha rahat uyumamızı sağlayacaktır. Çorba olarak işkembe, mercimek veya domates çorbası terciler arasında olabilir.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık