Ana Sayfa Sağlık Vücuttaki kılcal damar çatlamasına dikkat

Vücuttaki kılcal damar çatlamasına dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fulya Tezel, vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan ve hayati önem taşıyan damarların bir ağ gibi bedenimizin her tarafına örüldüğünü belirterek, “Vücutta kirli kan ve temiz kanın dolaşımını sağlayan damarlarda çeşitli nedenlerden kaynaklı sorunlar oluşabilir.

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2018 Perşembe 10:55
Vücuttaki kılcal damar çatlamasına dikkat

 Dermatoloji Uzmanı Dr. Fulya Tezel, vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan ve hayati önem taşıyan damarların bir ağ gibi bedenimizin her tarafına örüldüğünü belirterek, “Vücutta kirli kan ve temiz kanın dolaşımını sağlayan damarlarda çeşitli nedenlerden kaynaklı sorunlar oluşabilir. Damarla ilgili yaşanan en genel sorun kılcal damar çatlaması ve varistir” dedi. 
Varisin genellikle bacaklarda görülen bir damar hastalığı olduğunu dile getiren Dr. Fulya Tezel, “Bacakta bulunan toplardamarlar vücuttaki kirli kanı temizlemek için kalbe ulaştırır. Bu işlem yer çekiminin tersine olması ve oldukça uzun bir yol izlemesi nedeniyle oldukça zordur. Kirli kan kalbe doğru gidemediği zaman toplardamarda birikir ve damarın genişlemesine sebebiyet verir. Genişleyen toplardamarda bacağın şişmesine neden olur. Damardaki bu genişleme sonucu oluşan duruma varis denir. Varis neden olur? sorusunun en bilinen cevabı ise uzun saatler boyunca ayakta hareketsiz beklemek, genetik özellikler ve fazla kilolardır. Varis hastalığı bulunanlar bacaklarında ağrı ve acıma hissini sıklıkla yaşar. Bacaklarını yukarı doğru uzatarak dinlenme ihtiyacı hissederler. 
Erken teşhisle fark edildiğin varisleri engellemek için varis çorabı kullanılır. Ancak bundan yeterli fayda sağlanmaz ve sorun artar ise varis tedavi merkezlerine başvurulabilir.” diye konuştu. 
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi 
Kılcal damar çatlamasının ise bir varis türü olup bacaklarda oluşan varis türünden oldukça farklı olduğunu anlatan Dr. Fulya Tezel, “Daha çok yüzümüzde burun ve yanak kısımlarında bulunur. Elle hissedilemeyecek kadar küçük olan kılcal damarlar kırmızı, mavi ve yeşil renge döndüğü zaman fark edilir ve bu durum damar hastalıklarının ve sorunlarının habercisidir. Bu sorunlara engel olmak için lazer kılcal damar tedavisi uygulayabilirsiniz. Lazerle tedavi yönteminde küçük damarlara ani ve yüksek ısı verilir, büyük damarlara ise damar bütünlüğüne müdahale edilerek kirli kan atılır. İğne fobisi olanlar ve alerjik reaksiyon gösteren hastalar için lazerle tedavi 2 seansta yapılır ve kılcal damar sorunları giderilir.” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Siverek’te ilk defa kapalı yöntemle böbrek ameliyatı gerçekleştirildi

Siverek’te ilk defa kapalı yöntemle böbrek ameliyatı gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık