Ana Sayfa Eğitim Urfa MEB Okul yapmak için arsa bulamıyor

Urfa MEB Okul yapmak için arsa bulamıyor

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şehir merkezinde yeni okul yapmak için arsa bulamıyor.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2015 Salı 21:27
Urfa MEB Okul yapmak için arsa bulamıyor

Sınıf mevcutlarını bu yüzden düşüremeyen müdürlük, sorunu koordinasyon toplantısında gündeme getirdi. Toplantıda milli eğitime önerilen çözüm “hazine arazilerine yapılan evleri kamulaştırmak” oldu. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Metin İlci, bakanlığın bu tür durumlarda para ödemekten kaçındığını söyledi.

2012 ile 2014 yıllarında 300’den fazla okul projesini tamamlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şehir merkezinde okul yapmak için arsa bulamıyor. Konuyu İl Koordinasyon Toplantısında dile getiren Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, bu yüzden sınıf mevcutlarını 40’ın altına düşüremediklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, milli eğitime okul yeri için kaçak gecekonduların olduğu hazine arazilerini önerdi. 

“ZATEN DEVLETİN MALI”

Kırıkçı “Bakanlık büyük bütçelerle para harcıyor, okul yeri arıyoruz. Devletin hazinesinin üzerinde niteliksiz, işgal edilmiş bir sürü gecekondular var. Mevzuat olarak bakanlık üst yapı bedellerini ödemeye yanaşmıyor. Halbuki üst yapı bedelleri alttaki kamulaştırmadan daha ucuz. Çünkü altı zaten devletin malı” dedi.

“BAKANLIK YANAŞMIYOR”

Öneriye sıcak bakmayan İlci,  “Biz bu konuyu teklif ettik bakanlığımıza. Üst yapı bedellerinin sorunlu olduğundan ve boşaltılamayacağından dolayı bakanlık yanaşmıyor. Biz çözüm noktasına ulaştıramadığımızdan dolayı bu tür şeylere giremiyoruz” yanıtını verdi.

Haber: Ali GÜZEL


UrfaHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz HRÜ akademik yıl açılışı Harran’da gerçekleşecek

HRÜ akademik yıl açılışı Harran’da gerçekleşecek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık