Ana Sayfa Türk öğrencinin ibadet sorununu İtalyan profesör böyle çözdü

Türk öğrencinin ibadet sorununu İtalyan profesör böyle çözdü

Giriş Tarihi: 30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00
Türk öğrencinin ibadet sorununu İtalyan profesör böyle çözdü

Önceki gün gündeme gelen, İtalyada yüksek lisans öğrenimi gören Türk öğrencinin ibadet sorunu, eşine az rastlanır bir hoşgörü örneğiyle çözüldü.

Ekim ayında Milano Bicocca Üniversitesi Psikoloji Bölümü yüksek lisans programına kayıt yaptıran Melek Nur Soylunun namaz için yer talebi, yönetmelik engeline takıldı. Ancak buna rağmen öğrencisine sahip çıkarak, çözüm bulununcaya kadar ibadetini rahatça eda etmesi için odasının anahtarını Türk öğrencisine veren Prof. Chiara Volpato, oldukça anlamlı bir hoşgörü dersi de vermiş oldu.

HOCAM BANA MORAL VERDİ

Soylu, Prof. Volpatonun kendisine ibadet için uygun bir yer aradığını; ancak meselenin üniversite yönetmeliğine takıldığını, iki hafta sonra konuyla ilgili görüşmek üzere kendisini yanına çağırdığını anlatarak şöyle devam etti: Profesör gayet demokratik ve hoşgörülü bir üslupla, bu konuda bir çare bulununcaya kadar kendi odasında ibadet edebileceğimi söyledi ve odasının anahtarını bana verdi! 

TÜRK MEDYASINDA OLAY ÇARPITILDI

La Repubblicadaki hatalar bunlarla sınırlı değil. Ancak haberdeki yanlışların Türk medyasında katmerlenerek olayın farklı bir şekilde yansıtılması dikkat çekti. Melek Nur Soylu, Türkiye medyasında hadisenin, Türk kızının üniversitede dua etme isteği, Torinoyu dönüm noktasına götürdü başlığıyla yansıtılmasını ve bu başlığın La Republicaya atfedilmesini oldukça provokatif bulmuş. Oysa La Repubblica gazetesi Müslüman kız öğrenci Üniversitede namaz kılmak için yer istedi başlığıyla sadece vakayı rapor etmiş. Soylu, La Repubblicanın haberinde 3 vakit namaz için izin ifadesinin geçtiğini, ama bu ifadenin Türk medyasına 5 vakit için izin şeklinde yansıtılmasını da anlamakta zorlandığını belirtti. Ancak iki ifadenin de yanlış olduğunu vurgulayan Türk öğrenci, talepte bulunduğu günlerde yaz saati uygulamasının devam ettiğini ve sadece öğle namazı için bu isteğinin geçerli olduğunu dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık