Ana Sayfa Ekonomi Palandöken: "TESK bilirkişilik temel eğitimi verecek"

Palandöken: "TESK bilirkişilik temel eğitimi verecek"

Kasım ayı içerisinde verilmeye başlayacak olan bilirkişilik temel eğitimi hakkında bilgi veren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında Konfederasyonumuz tarafından bilirkişilik temel eğitimi verilmesi uygun bulunmuş ve yetkilendirildi. Esnaf ve sanatkarlarımız da temel eğitimi aldıktan sonra başvuruda bulunarak bilirkişilik yapabilecek" dedi.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2017 Perşembe 13:04
Palandöken:

Teşkilatlara duyurulan 'Bilirkişilik Temel Eğitiminin Usul ve Esaslarına İlişkin Genelge' gereğince bilirkişilik temel eğitimi vermek isteyen esnaf ve sanatkarlar odaları birliklerinin doğrudan Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığına müracaat etmeleri gerektiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, "Mevzuat hükümleri çerçevesinde teşkilatımız mensubu esnaf ve sanatkarlar odaları birlikleri bilirkişilik temel eğitimi verebilecek kurum ve kuruluşlar içerisinde yer almaktadır. Hakim her alanda detaylı bilgiye sahip olamayacağından, alanında uzman olanın yargıya katkısı yadsınamaz. İşinin ehli olanın adaletin uygulanmasında, yargıda sözü geçmelidir" açıklamasında bulundu.

"Esnaf ve sanatkarlarımız da bilirkişilik yapabilecek"
Esnaf ve sanatkarların yargıda yer almalarının önemli bir rol olduğunu vurgulayan Palandöken, "İçi boş raporların hazırlanmasındansa bilirkişilerin donanımı ne kadar iyi olursa yargıya yansıması o kadar olumlu olacaktır. Bu sebeple, temel hukuk bilgisinin verildiği Bilirkişilik Temel Eğitimi büyük önem taşımaktadır. 24 saatlik temel eğitim programı birliklerimiz tarafından organize edilmesini önemsiyoruz. Eğitim sonrasında herhangi bir sınava tabii olmadan bilirkişilik sertifikası sahibi olunacaktır. Sonrasında Bilirkişilik Bölge Kurullarına, mevzuatta belirtilen diğer şartları da taşımaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir" dedi. 
Bilirkişilik temel eğitiminin, 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitim olduğunu söyleyen Palandöken, "Temel eğitim, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşur. Kanun gereği eğitim grupları 24 kişiden oluşacak. Konfederasyonumuz tarafından 6’şar saat dört gün süreyle 2 hafta sonu eğitim verilecek. Kasım ayı içerisinde TESK Otelde gerçekleştirilecek olan eğitimler talep doğrultusunda devam ettirilecek" ifadelerini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da yerelde kalkınma modelinin tanıtımı yapıldı

Şanlıurfa’da yerelde kalkınma modelinin tanıtımı yapıldı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık