Ana Sayfa Ekonomi Palandöken: “Kiralar tamamen milli para üzerinden ödenmeli”

Palandöken: “Kiralar tamamen milli para üzerinden ödenmeli”

Döviz kurlarının artması ile birlikte kirasını dolar ve euro cinsinden ödeyen iş yeri sahiplerinin zor duruma düştüğünü söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dolar ve euronun sürekli yükseliş göstermesi, dükkan kirasını döviz kuru üzerinden ödeyen esnafın maliyetini artırıyor.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2017 Çarşamba 12:15
Palandöken: “Kiralar tamamen milli para üzerinden ödenmeli”

Hem esnafın hem de mülk sahiplerinin mağdur olmaması için kira ödemelerinde TL cinsinden milli para kullanılmalı” dedi. 
Uluslararası ticaretin bile milli para cinsinden yapılabilmesi için çalışmaların yapıldığı bu dönemde ülke içindeki işlemlerin döviz cinsinden yapılmasına anlam veremediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İş yeri kiralamalarında kiraya veren Türk, kiralayan Türk, iş yeri Türkiye’de, ödeme niye döviz üzerinden? Ülke içindeki alışverişin döviz üzerinden yapılması iki taraftan birine kaybettiriyor ama sadece işlem yapan değil, bütün ülke kaybediyor. Dolarizasyon dediğimiz döviz kuru baskısı artıyor. Yurt dışı borçlarımız artıyor ve sonuçta ülkeyi daha da fakirleştiriyor. Kendi kendimizi fakirleştirmeye çalışmaya hiçbir anlam veremiyorum” şeklinde konuştu.

“Milli paraya teşvik artmalı”
Kazancı döviz olmayanın döviz kuru üzerinden borçlanmasının bir nevi kumar oynamak gibi olduğunun altını çizen Palandöken, “Bu devirde insanlarımıza dövizi yasaklayacak halimiz yok. Ancak ülke içindeki işlemlerin milli para cinsinden yapılması için kamu spotları hazırlanmalı ve vatandaşlar uyarılmalı. İş yeri kiralarının tamamı banka sistemi üzerinden ödenmek zorunda olduğu için döviz üzerinden kira ödeyenlerin tamamı kayıt altında. Döviz üzerinden kira ödeyenler iş yeri sahipleri ile görüşerek ödemeleri ve sözleşmeleri milli para cinsinden yapılmalı” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz HRÜ’de 6. Uluslararası GAP Mühendislik Kongresi başladı

HRÜ’de 6. Uluslararası GAP Mühendislik Kongresi başladı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık