Ana Sayfa Ekonomi Palandöken: Esnafın müziğini kapatmayın

Palandöken: Esnafın müziğini kapatmayın

İş yerinde çalan müzik için esnaftan 8 bin liraya kadar telif hakkı ücreti talep edildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde 6 ayrı müzik meslek birliği var.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2018 Perşembe 10:47
Palandöken: Esnafın müziğini kapatmayın

Bu birlikler tarafından talep edilen telif hakkı ücretleri ise esnafı mağdur ediyor. İş yeri 50 metrekareye kadar olan bir esnaf dükkanında çaldığı müzik için 282 lira ile 8 bin lira arasında değişen miktarı ödemek zorunda. Esnaf vergilerini, SGK primlerini ödemekte zorlanırken telif hakkı ücretleri külfet oluyor. Çaldığı müzikten ticari bir gelir elde etmeyen ve dükkanı 50 metrekareden küçük olan esnaftan telif hakkı ücreti alınmamalı. Çünkü esnafın dükkanında çaldığı müzik kendisine kazanç sağlamadığı gibi müziğe ve müzisyene değer katıyor ve müzisyenler esnafın sayesinde şöhreti yakalıyorlar” dedi. 
Yapılan araştırmalara göre müşterilerin yüzde 99’unun müzik çalan dükkanı tercih ettiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Müzik, alışveriş yaparken müşteriyi motive eder, dükkanda daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Araştırmalara göre vatandaşların yüzde 99’u müzik çalan dükkanı tercih ediyor. Esnaf ise radyo ya da TV’den açtığı müzik için telif hakkı ödemek zorunda. Rastgele denetimler ile telif hakkı ücretini ödemediği tespit edildiğinde daha da büyük miktarlarda ceza kesiliyor. Örneğin 50 metrekareye kadar büyüklükte bir dükkanı olan esnafımızın mesleğine göre ödemesi gereken telif hakkı yıllık 282 lira ile 8 bin lira arasında değişiyor. En çok korunması ve desteklenmesi gereken küçük esnafa bu telif hakkı ücretleri ağır geliyor” şeklinde konuştu. 
Telif hakkı cezalarının küçük esnafa büyük külfet olduğunu ifade eden Palandöken, “Yargıtayın esnafın radyo ve TV’den müzik yayını yapmasının Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na aykırı olmadığına dair bir kararı var. Radyo ve TV’den açılan müziğin telif hakkı zaten o yayıncı kuruluş tarafından ödenmiş oluyor. Dolayısıyla zaten ödenmiş telif hakkının esnafımızdan bir kez daha talep edilmesi kabul edilemez. Yeni bir düzenleme ile dükkanı 50 metrekareden küçük olan esnaftan telif hakkı ücreti alınmamalı. Berber, terzi, bakkal, kuaför, taksici gibi esnafımızın hiçbirinin açtığı müzik ticari gelirini doğrudan etkilemiyor. Direkt olarak müzik çalması nedeniyle ticari gelir elde etmeyen esnaf telif hakkı ve telif hakkı cezalarından muaf olmalı” diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık